PolskaCBOS: sytuacja w kraju jest zła, Polacy nie wierzą, że będzie lepiej

CBOS: sytuacja w kraju jest zła, Polacy nie wierzą, że będzie lepiej

Obecnie ponad połowa badanych (55%) określa sytuację na polskiej scenie politycznej jako złą, jedna trzecia (32%) jako przeciętną, a tylko co dwunasty badany liczy na poprawę sytuacji w Polsce w ciągu najbliższego roku - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

CBOS: sytuacja w kraju jest zła, Polacy nie wierzą, że będzie lepiej
Źródło zdjęć: © WP.PL | Paweł Kozioł

W ciągu ostatniego miesiąca minimalnie poprawiły się opinie o rozwoju sytuacji w kraju. Nadal jednak zdecydowana większość respondentów (66%, spadek o 3 punkty) uważa, że zmierza ona w złym kierunku, a tylko jedna piąta (20%, wzrost o 2 punkty) jest przeciwnego zdania.

W potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju dominuje nad niezadowoleniem jedynie wśród zwolenników PO. Sympatycy pozostałych ugrupowań, podobnie jak osoby o niesprecyzowanych preferencjach wyborczych oraz niezamierzające brać udziału w ewentualnych wyborach parlamentarnych, w większości negatywnie wypowiadają się o kierunku zmian w Polsce, przy czym najbardziej krytyczni w tym względzie są potencjalni wyborcy PiS (90% opinii negatywnych).

Największy optymizm w zakresie oceny bieżącej sytuacji politycznej cechuje zwolenników PO, chociaż i w tej grupie opinie negatywne przewyższają już pozytywne. Wśród zwolenników większości pozostałych ugrupowań oraz w grupie osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych, jak również wśród niezainteresowanych wyborami dominują oceny negatywne. Wyjątek stanowią zwolennicy Ruchu Palikota, wśród których, podobnie jak w obozie głównej partii rządzącej, przeważają opinie neutralne. Najbardziej krytycznie sytuację panującą na polskiej scenie politycznej, podobnie jak ogólną sytuację w kraju, oceniają potencjalni wyborcy PiS.

Od dłuższego czasu stabilne są również oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Niezmiennie największa grupa (46%) ocenia, że żyje im się przeciętnie, nieznacznie mniejsza (40%) - że dobrze, a tylko co siódmy respondent (14%) wyraża w tym względzie niezadowolenie.

Prognozy rozwoju sytuacji w kraju w ostatnim miesiącu minimalnie się pogorszyły. Już tylko co dwunasty badany (8%, spadek o 2 punkty) liczy na poprawę sytuacji w Polsce w ciągu najbliższego roku. Jest to najniższy wskaźnik optymizmu od czasu, kiedy monitorujemy nastroje społeczne, czyli od 1992 roku. Przekonanie, że najbliższy rok nie przyniesie żadnych zmian, jeśli chodzi o ogólną sytuację w kraju, wyraża obecnie ponad dwie piąte badanych (43%, spadek o 2 punkty), niemal tyle samo (42%) spodziewa się pogorszenia.

Majowe badania wskazują na stabilizację ocen i przewidywań dotyczących sytuacji w różnych wymiarach życia społecznego i osobistego. W przypadku niektórych wskaźników jest to jednak stabilizacja na poziomie najniższym od czasu sprzed wyborów parlamentarnych w 2007 roku, a optymizm dotyczący perspektyw ogólnej sytuacji w kraju, jest obecnie na poziomie najniższym od kiedy monitorujemy nastroje społeczne, a więc od 1992 roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (178)