PolskaCBOS: stosunek do rządu w listopadzie bez większych zmian

CBOS: stosunek do rządu w listopadzie bez większych zmian

Listopad nie przyniósł większych zmian w odbiorze społecznym rządu. Minimalnie poprawiły się notowania urzędującego gabinetu: w wymiarze identyfikacji z rządem, ocen wyników jego działalności, a także akceptacji premiera. Nie zmieniły się jedynie opinie o polityce gospodarczej rządu - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

CBOS: stosunek do rządu w listopadzie bez większych zmian
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

W porównaniu z październikiem, w listopadzie nieco wzrósł odsetek zwolenników rządu (o trzy punkty, do 23 proc.), jednocześnie ubyło jego przeciwników (o trzy punkty, do 43 proc.). Zwolennicy rządu rekrutują się przede wszystkim spośród mieszkańców największych, ponadpółmilionowych miast (43 proc.).

Postawy wobec rządu wiążą się również z deklarowanymi poglądami politycznymi oraz uczestnictwem w praktykach religijnych. Badani identyfikujący się z prawicą oraz ci, którzy biorą udział w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu, częściej niż pozostali wyrażają niechęć do gabinetu Donalda Tuska.

W potencjalnych elektoratach rząd ma więcej zwolenników niż przeciwników jedynie wśród wyborców PO. Wśród sympatyków PiS, SLD, PSL, badanych o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz wśród biernych politycznie przeważają przeciwnicy urzędującego gabinetu. Najbardziej krytyczny stosunek do Rady Ministrów deklarują potencjalni wyborcy PiS.

Dotychczasowe efekty pracy rządu postrzegane są nieco lepiej niż miesiąc temu. Rezultaty jego działań pozytywnie ocenia prawie co czwarty badany (23 proc., wzrost o trzy punkty), a negatywnie – dwie trzecie respondentów (66 proc.).

W stosunku do października nie zmieniły się oceny polityki gospodarczej urzędującego gabinetu. Nadal siedmiu na dziesięciu ankietowanych (70 proc.) uważa, że polityka obecnego rządu nie stwarza szans poprawy sytuacji gospodarczej, jedna piąta zaś (20 proc.) jest przeciwnego zdania.

W potencjalnych elektoratach jedynie zwolennicy PO w większości są zadowoleni z polityki gospodarczej rządu. Natomiast sympatycy PSL, SLD, PiS, badani o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz bierni politycznie na ogół krytycznie wypowiadają się o tym aspekcie działalności gabinetu Donalda Tuska. Przekonanie, że polityka obecnego rządu stwarza szansę poprawy sytuacji gospodarczej, stosunkowo najrzadziej wyrażają sympatycy PiS.

W ciągu ostatniego miesiąca nieznacznie poprawił się także społeczny odbiór premiera. Minimalnie zwiększył się odsetek osób zadowolonych z tego, że pracami Rady Ministrów kieruje Donald Tusk (o trzy punkty, do 28 proc.), a jednocześnie zmniejszył się odsetek niezadowolonych (o cztery punkty, do 57 proc.).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 7–14 listopada 2013 roku na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)