PolskaCBOS: poparcie PO i PiS bez zmian; traci PSL i Ruch Palikota

CBOS: poparcie PO i PiS bez zmian; traci PSL i Ruch Palikota

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w kwietniu to PO mogłaby liczyć na największe poparcie uzyskując 29% głosów. Na drugim miejscu znalazł się PiS z wynikiem 22%, na trzecim miejscu uplasowało się SLD, na które chce głosować 9% respondentów - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

CBOS: poparcie PO i PiS bez zmian; traci PSL i Ruch Palikota
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

W sejmowych ławach zasiedliby także posłowie Ruchu Palikota, na który swój głos chce oddać 6% pytanych przez CBOS. Obniżyły się także notowania PSL, którego obecny wynik utrzymuje się na granicy progu wyborczego (5%).

Więcej zwolenników niż dotychczas odnotowały natomiast partie "drugiej linii". Odsetek sympatyków Solidarnej Polski jest to najlepszy z dotychczasowych wyników tego ugrupowania (4%). Utrzymuje się także niezła passa Nowej Prawicy zdobyła w tym miesiącu przychylność 3% potencjalnych uczestników wyborów. Na PJN chce zagłosować 1% wyborców.

Od poprzedniego sondażu układ sił na naszej scenie politycznej zmienił się bardzo niewiele. Nadal największym poparciem wśród Polaków cieszy się PO. Choć w ostatnich miesiącach rządząca partia wyraźnie traciła zwolenników, w kwietniu spadek ten się zatrzymał.

Na drugim miejscu pod względem popularności znajduje się PiS, mający niezmiennie podobną liczbę zdeklarowanych zwolenników. Wśród ugrupowań parlamentarnych w tym miesiącu spadek odnotowały PSL oraz Ruch Palikota, a minimalny wzrost - SLD.

Jak wynika również z sondażu CBOS, część wyborców zaczyna poszukiwać dla siebie odpowiedniej reprezentacji politycznej. Z jednej strony świadczy o tym wzrost liczby osób powstrzymujących się od udzielenia jednoznacznego poparcia którejkolwiek z partii politycznych, choć osoby te nie rezygnują z udziału w życiu politycznym, z drugiej - pewien wzrost notowań partii nowych lub pozaparlamentarnych takich jak Solidarna Polska czy Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (378)