PolskaCBOS: poparcie dla obecności Polaków w Iraku spadło

CBOS: poparcie dla obecności Polaków w Iraku spadło

Po nagłym wzroście w styczniu, w lutym poparcie dla obecności polskich żołnierzy w Iraku wróciło do poziomu z grudnia 2003 r. Wynosi 35% proc., a więc o 7 pkt proc. mniej niż miesiąc wcześniej - wynika z sondażu CBOS, którego wyniki przedstawiono we wtorek. 60% badanych w lutym sprzeciwiało się polskiemu zaangażowaniu w Iraku.

W styczniu poparcie dla obecności polskich żołnierzy w Iraku wyrażało 42% respondentów. Według autorów badania, ten nagły wzrost pozytywnych ocen naszej obecności w Iraku trzeba tłumaczyć noworoczną poprawą nastrojów i pomyślnym powrotem pierwszej zmiany wojsk. W lutym zakończyła się wymiana pierwszego polskiego kontyngentu, a dowództwo Wielonarodowej Dywizji Sił Stabilizacyjnych objął gen. Mieczysław Bieniek.

Według CBOS, na wyniki badania nie miały wpływu nadzieje na nowe korzyści polityczne i zdobycie kontraktów w związku z udziałem polskich firm w przetargu na wyposażenie irackiej armii (styczniowy sondaż realizowano przed ogłoszeniem wyników przetargu).

Z sondażu wynika, że również poparcie dla całej misji prowadzonej w Iraku przez Amerykanów i ich sojuszników po chwilowym wzroście w styczniu, w lutym wróciło do poziomu 38%. Ponad połowa pytanych w lutym (53%) negatywnie oceniała całą misję.

Jak zaznacza CBOS, stosunek ankietowanych do udziału naszych żołnierzy w misji stabilizacyjnej zależy od politycznych zainteresowań badanych - im większe zainteresowanie polityką, tym częstsze deklaracje poparcia. Wśród zwolenników największych partii politycznych tylko elektoraty PO i SLD popierają nasze zaangażowanie w Iraku. Wśród sympatyków PiS i PSL przeważają przeciwnicy udziału polskich żołnierzy w operacji irackiej, a w elektoratach Samoobrony i LPR stale utrzymuje się zdecydowany sprzeciw.

CBOS ocenia, że nieznacznie zmieniły się opinie na temat przyszłości irackiej misji. Obecnie 38% pytanych, a więc o 6 pkt proc. więcej niż w styczniu, uważa, że liczbę wojsk stacjonujących w Iraku trzeba pozostawić bez zmian. Co trzeci pytany (34%) jest zdania, że państwa koalicji powinny wycofać swoich żołnierzy z Iraku. Według 14% pytanych (o 6 pkt proc. mniej niż w styczniu) liczba wojsk koalicyjnych powinna się zwiększyć.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)