ŚwiatCBOS: Polacy o sytuacji na Ukrainie

CBOS: Polacy o sytuacji na Ukrainie

W porównaniu z lutym zdecydowanie wzrosło zainteresowanie Polaków sytuacją na Ukrainie - wynika z badania pt. "Polacy o sytuacji na Ukrainie w czasie krymskiego kryzysu" Centrum Badania Opinii Społecznej.

CBOS: Polacy o sytuacji na Ukrainie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

17.03.2014 | aktual.: 17.03.2014 18:20

Na początku lutego niemal dwie trzecie Polaków (65 proc.) twierdziło, że śledzi rozwój sytuacji na Ukrainie. Obecnie zainteresowanie wydarzeniami jest niemal powszechne (88 proc.). Co czwarty badany (28 proc.) twierdzi, że bardzo się tymi wydarzeniami interesuje.

"Rozwój wypadków na duże znaczenie dla Polski"

W lutym większość Polaków (59 proc.) uważała, że to, jak potoczy się sytuacja na Ukrainie, ma duże znaczenie dla Polski. Co czwarty badany (29 proc.) był jednak przekonany, że rozwój wypadków za naszą wschodnia granicą ma niewielkie znaczenie dla Polski. Obecnie zdecydowana większość badanych (82 proc.) twierdzi, że rozwój wypadków na Ukrainie ma duże znaczenie dla Polski. Tylko co siódmy (13 proc.) jest przeciwnego zdania. Ponadto o połowę zmniejszył się odsetek badanych, którzy nie potrafią ocenić znaczenia wydarzeń ukraińskich dla interesów Polski (z 12 proc. do 5 proc.).

W lutym co trzeci ankietowany (30 proc.) uważał, że wydarzenia za naszą wschodnią granicą zagrażają Polsce (przy czym 5 proc. było zdecydowanie o tym przekonanych). Większość nie obawiała się jednak wpływu tych wydarzeń na polskie bezpieczeństwo. Obecnie zdecydowana większość (72 proc.) wyraża swoje obawy, a co czwarty (28 proc.) - w sposób zdecydowany. Blisko co czwarty (24 proc.) nie martwi się wpływem wydarzeń na Ukrainie na bezpieczeństwo Polski.

Większość Polaków uważa, że konflikt na Ukrainie zagraża nie tylko bezpieczeństwu Polski (72 proc.), ale generalnie bezpieczeństwu w Europie (66 proc.), a nawet na świecie (52 proc.), co wynika prawdopodobnie z bezpośredniego zaangażowania w konflikt wojsk rosyjskich.

Polska powinna się zaangażować?

Większość Polaków jest przekonana, że Polska powinna zaangażować się w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Jednak zdecydowanie przeważa opinia, że działania polskiego rządu należy prowadzić jedynie w ramach pomocy międzynarodowej (67 proc. ogółu badanych). Tylko co dwunasty (8 proc.) twierdzi, że Polska powinna w sposób szczególny wspierać nowo powstały rząd Ukrainy. Co piąty Polak (21 proc.) opowiada się za zachowaniem bezstronności przez nasz kraj. W lutym Polacy nieco częściej uważali, że Polska w ogóle nie powinna angażować się w wydarzenia na Ukrainie (29 proc.), ale też trochę częściej uznawali szczególną rolę naszego kraju we wspieraniu prodemokratycznych i proeuropejskich dążeń Ukraińców (12 proc.). Połowa Polaków (52 proc.) twierdziła wówczas, że Polska powinna działać jedynie w ramach UE.

CBOS przypomina, że od połowy lat 90. wśród Polaków przeważa przekonanie, że Rosja będzie starała się odzyskać wpływy w naszej części Europy, a wśród zagrożeń zewnętrznych dla bezpieczeństwa narodowego na plan pierwszy wysuwa się umacnianie przez Rosję swoich wpływów w krajach byłego ZSRR. Obecnie zdecydowana większość badanych uważa, iż konflikt na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski. Większość jest też zdania, że grozi on również porządkowi w Europie i na świecie.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-12 marca 2014 roku na liczącej 1098 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)