Trwa ładowanie...
22-03-2012 16:50

CBOS: Polacy o działalności Kościoła, NFZ, policji i wojska

Większość Polaków dobrze ocenia działalność Kościoła katolickiego, wojska i policji. Krytycznie badani wypowiadają się o działalności NFZ, pogorszyły się opinie o działalności prokuratur i IPN - wynika z sondażu CBOS. Zadowolony z najnowszego badania może być o. Tadeusz Rydzyk - w porównaniu z sondażem sprzed sześciu miesięcy zwiększył się odsetek osób, które dobrze oceniają Radio Maryja.

CBOS: Polacy o działalności Kościoła, NFZ, policji i wojskaŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d1pq7ta
d1pq7ta

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w zasadzie nie zmieniły się oceny dotyczące funkcjonowania Kościoła jako instytucji społecznej.

Kościół - podkreśla CBOS - jako instytucja społeczna jest najlepiej postrzegany przez osoby najstarsze, mające 65 lat i więcej, oraz osoby praktykujące religijnie przynajmniej raz w tygodniu (61%). Przeciwnego zdania jest ponad jedna czwarta (28%) badanych.

W ocenie CBOS, dwie trzecie Polaków (66%) dobrze ocenia działalność wojska; nieliczni (9%) - źle, a 25% nie ma zdania w tej kwestii.

Stabilne są także opinie o funkcjonowaniu policji. Siedmiu na dziesięciu badanych (71%) ocenia je dobrze, a jedna piąta (19%) wypowiada się krytycznie o pracy policjantów.

d1pq7ta

Zdecydowana większość Polaków (79-81%) ma dobre zdanie o działalności najpopularniejszych stacji telewizyjnych. W porównaniu z wrześniem 2011 roku nieco gorzej oceniana jest telewizja TVN (wzrost ocen negatywnych o 5 punktów proc. i spadek pozytywnych o 4 punkty proc.), a także telewizja publiczna (4-punktowy wzrost opinii negatywnych), natomiast oceny telewizji Polsat nie uległy zmianie.

Na ogół pozytywnie - zaznacza CBOS - postrzegana jest działalność popularnych rozgłośni radiowych: Polskiego Radia (72%) oraz Radia Zet (68%). Bardziej zróżnicowane są opinie o Radiu Maryja. W porównaniu z pomiarem sprzed sześciu miesięcy nieznacznie ubyło osób niepotrafiących się odnieść do programu tej stacji (44%), natomiast nieco zwiększył się odsetek tych, które oceniają go dobrze (25%).

Według badań CBOS w marcu zdecydowana większość Polaków (78%, spadek o 5 punktów proc. w stosunku do lutego) krytycznie wypowiada się o działalności Narodowego Funduszu Zdrowia, a tylko co siódmy (15%) wyraża pozytywną opinię. Natomiast 7% badanych nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat.

Z badań CBOS wynika, że w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku pogorszyły się opinie o pracy sądów i prokuratury. Odsetek respondentów negatywnie oceniających pracę sądów zwiększył się o 6 punktów proc. - do 42%.

d1pq7ta

Funkcjonowanie prokuratury jest krytycznie postrzegane przez jedną trzecią badanych (33%), ale niemal taka sama grupa (32%) ocenia ją dobrze.

Społeczne oceny Instytutu Pamięci Narodowej - według badań CBOS - są zbliżone do tych z września z ub. roku. Nieznacznie przybyło respondentów niezadowolonych z jego pracy (wzrost o 4 punkty proc. - do 19%), niemniej nadal 44% badanych przychylnie odnosi się do IPN. Natomiast 37% respondentów nie ma zdania na ten temat. Lepsze zdanie o pracy tej instytucji mają najmłodsi ankietowani, a także badani deklarujący prawicową orientację polityczną.

Zadowolenie z funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego deklaruje ponad dwie piąte ankietowanych (43%), co dziewiąty (11%) wyraża niezadowolenie, a niemal połowa (46%) nie ma zdania o pracy tej instytucji.

d1pq7ta

Stosunkowo słabo znana jest również działalność Rzecznika Praw Obywatelskich. Wśród osób, które mają wyrobioną opinię na ten temat, dobre oceny tej instytucji przeważają nad złymi (40% wobec 14%).

Według CBOS, nieco lepsze oceny niż sześć miesięcy temu ma Najwyższa Izba Kontroli. Odsetek badanych dobrze oceniających jej działalność zwiększył się o 5 punktów proc. - do 45 proc. Liczba osób krytycznie odnoszących się do pracy NIK nie uległa zmianie - 17%.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 8-14 marca tego roku na liczącej 1015 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d1pq7ta
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pq7ta
Więcej tematów