PolskaCBOS: Polacy niezadowoleni z pracy posłów

CBOS: Polacy niezadowoleni z pracy posłów

Październik nie przyniósł większych zmian w ocenach działalności senatu i prezydenta. Po niewielkiej poprawie notowań sejmu we wrześniu, powróciły one do wcześniejszego, bardzo niskiego poziomu - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

CBOS: Polacy niezadowoleni z pracy posłów
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

Utrzymują się złe oceny parlamentu. Od września istotnie przybyło osób niezadowolonych z pracy posłów (wzrost o sześć punktów, do 71 proc.), nadal przeważająca grupa badanych (53 proc.) deklaruje rozczarowanie funkcjonowaniem senatu.

W październiku ubyło nieco osób dobrze oceniających pracę prezydenta. Zmiana o trzy punkty (do 63 proc.) nie wpłynęła jednak istotnie na notowania Bronisława Komorowskiego, które w dalszym ciągu kształtują się na wysokim poziomie.

Działalność prezydenta spotyka się z uznaniem przeważającej części badanych ze wszystkich grup społeczno-demograficznych. Aprobacie tej sprzyja zadowolenie z sytuacji materialnej gospodarstwa domowego, starszy wiek oraz lewicowe poglądy polityczne.

Pozytywne opinie o pracy Bronisława Komorowskiego są niemal powszechne wśród potencjalnych wyborców PO (88 proc.), PSL (86 proc.) i SLD (81 proc.). Wyraża je też przeważająca część elektoratu PiS (51 proc.).

Prezydentura Komorowskiego spełnia oczekiwania czterech piątych jego wyborców (81 proc.). Bardziej podzieleni w ocenie sprawowania najwyższego urzędu są ci, którzy w II turze wyborów prezydenckich w 2010 roku oddali głos na Jarosława Kaczyńskiego (42 proc. ocen pozytywnych wobec 40 proc. negatywnych).

Co trzeci badany (35 proc., od września wzrost o dwa punkty) ma dobre zdanie o NSZZ „Solidarność”, a co czwarty (26 proc.) pozytywnie ocenia funkcjonowanie OPZZ. W dalszym ciągu duża część ankietowanych nie ma opinii na ten temat.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 3–9 października 2013 roku na liczącej 1066 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (442)