CBOS: PO i PiS po 34 proc., w sejmie też SLD, Nowa Prawica i PSL
Po 34 proc. poparcia otrzymałyby PO i PiS, gdyby wybory do sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Do sejmu weszłyby jeszcze: SLD z 9-proc. poparciem, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 7 proc. i PSL - 6 proc.
Poniżej 5-proc. progu wyborczego znalazły się: Twój Ruch - 2 proc., Polska Partia Pracy - Sierpień '80 - 2 proc., 0-proc. poparcie odnotowano dla Prawicy Rzeczypospolitej.
W porównaniu z wrześniowym sondażem CBOS, poparcie dla PO spadło o 4 pkt proc. (z 38 proc.), a dla PiS wraz z Polską Razem Jarosława Gowina i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry wzrosło o 1 pkt proc. (z 33 proc.).
Poparcie dla SLD, w porównaniu z wrześniem, wzrosło o 3 proc., a dla Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego o 1 proc. Spadek o jeden punkt procentowy zanotowało PSL.
CBOS w najnowszym sondażu podkreślił, że od lutego 2013 r. "notowania PO i PiS są bardzo do siebie zbliżone, a różnice społecznego poparcia dla nich na ogół mieszczą się w granicach błędu statystycznego".
Ośrodek zwrócił uwagę, że pomimo zmniejszenia się odsetka zwolenników PO, 34-proc. poparcie partia rządząca ostatnio miała w listopadzie 2012 r.; wtedy jednak przewaga nad PiS wynosiła 16 pkt proc.
Według sondażu frekwencja wyniosłaby 55 proc. - tyle samo, co w badaniu we wrześniu. 19 proc. badanych było niezdecydowanych, czy wziąć udział w wyborach parlamentarnych, a 26 proc. - na pewno nie wzięłoby w nich udziału. W ocenie CBOS większy poziom zainteresowania Polaków udziałem w wyborach parlamentarnych (w sierpniu br. było to 50 proc.) może być zarówno efektem zmian na polskiej scenie politycznej zapoczątkowanych wyborem Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, jak też kampanii przed wyborami samorządowymi.
Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 9-15 października na liczącej 919 osób reprezentatywnej próbie losowo wybranych dorosłych mieszkańców Polski.