CBOS: pielgrzymka papieża ważna, ale...
82% ankietowanych przez CBOS uznaje zbliżającą się pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski za ważne wydarzenie. 74% chce śledzić przebieg wizyty w mediach. Jednak tylko 34% wiąże z przyjazdem papieża jakieś nadzieje i oczekiwania - wynika z sondażu.
Z deklaracji respondentów wynika, że podobnie, jak wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie, również pielgrzymka Benedykta XVI będzie cieszyć się wyraźnym zainteresowaniem Polaków. 82% uznaje to wydarzenie za ważne lub raczej ważne. 11% traktuje je jako raczej bez znaczenia, a zaledwie 3% - za zupełnie nieistotne. 4% nie potrafi ocenić znaczenia tej wizyty dla siebie osobiście.
CBOS podkreśla, że mimo iż społeczne znaczenie przypisywane pielgrzymce jest stosunkowo duże, tylko jedna trzecia badanych (34%) przyznaje, że z przyjazdem papieża wiąże jakieś nadzieje i oczekiwania. 57% nie ma w tym względzie żadnych oczekiwań. 9% nie ma zdania w tej kwestii.
Według CBOS, do najczęściej wyrażanych oczekiwań, związanych z pielgrzymką Benedykta XVI, należą: nadzieja na zjednoczenie Polaków oraz uspokojenie nastrojów społecznych (17% wskazań), umocnienie i ożywienie wiary związane ze wzrostem religijności (15%), odrodzenie moralne społeczeństwa (13%), kontynuacja nauczania Jana Pawła II (12%), poprawa stosunków między Polską a Niemcami oraz wpływ na rządzących i na poprawę sytuacji politycznej w kraju (po 11%).
Rzadziej wymieniano nadzieje dotyczące pokoju na świecie, lepszego poznania nowego papieża, poprawy sytuacji ekonomicznej w kraju, pozytywnego wpływu na młodzież, umocnienia pozycji Polski w świecie, czy uporządkowania spraw polskiego Kościoła, takich jak: kwestia Radia Maryja (1% wskazań), postępowanie duchowieństwa czy stosunki między Kościołem a państwem.
74% zamierza systematycznie śledzić przebieg wizyty papieża za pośrednictwem mediów; 41% planuje udekorować okna lub balkon. 15% zamierza uczestniczyć w mszy św. odprawianej przez Benedykta XVI, 7% planuje wziąć udział w powitaniu go na trasie przejazdu, a 3% deklaruje, że będzie wędrować w ślad za papieżem.
"W porównaniu z wizytami Jana Pawła II w Polsce, które miały miejsce w latach 90., obecne deklaracje dotyczące czynnego zaangażowania Polaków w pielgrzymkę papieską, zwłaszcza udział w powitaniu Benedykta XVI na trasie jego przejazdu oraz uczestniczenie w celebrowanej przez niego mszy św., są wyraźnie słabsze. Należy jednak pamiętać, że każda pielgrzymka ze względu na swój przebieg i czas trwania stwarzała odmienne możliwości czynnego w nią zaangażowania, dlatego dane te nie są ze sobą bezpośrednio porównywalne" - pisze CBOS.
"Nadzieje Polaków, związane z pielgrzymką Benedykta XVI do Polski, utrzymują się na poziomie z czasów podróży Jana Pawła II do ojczyzny. Jednak wraz z nowym papieżem pojawiły się również nowe oczekiwania, z których przebija m. in. wyraźnie żywa pamięć o papieżu Polaku oraz pragnienie, aby przybywający do ojczyzny Jana Pawła II obecny biskup Rzymu kontynuował jego misję i nauczanie" - konkluduje CBOS.
Badanie zrealizowano 12-15 maja na 991-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.