ŚwiatCBOS: negatywne oceny gopodarki Europy Środkowo-Wschodniej

CBOS: negatywne oceny gopodarki Europy Środkowo-Wschodniej


Mieszkańcy państw Europy Środkowej (z wyjątkiem Słowenii) negatywnie oceniają sytuację gospodarczą swoich krajów - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej i współpracujących z nim placówek zagranicznych.

23.02.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Według informacji CBOS, połowa ankietowanych Czechów (49%) i blisko trzy piąte Polaków (57%) negatywnie ocenia stan gospodarki swojego kraju. Natomiast na Węgrzech więcej jest ocen neutralnych (52%) niż negatywnych (34%). Negatywnie ocenia sytuację gospodarczą w swoim państwie ponad dwie piąte Rosjan (44%)

Wyjątkowo niekorzystne są oceny stanu gospodarki Ukrainy i Litwy: trzy czwarte Litwinów (77%) i dwie trzecie Ukraińców (68%) uważa, że sytuacja gospodarcza ich kraju jest zła lub bardzo zła.

Zmiany, jakie w ciągu minionego roku zaszły w gospodarce kraju, Polacy oceniają gorzej niż Węgrzy i Ukraińcy. Ponad połowa Polaków uważa, że sytuacja gospodarcza uległa pogorszeniu. Natomiast na Węgrzech i na Ukrainie największą grupę stanowią ankietowani, którzy sądzą, że sytuacja gospodarcza pozostała mniej więcej taka sama.

Polacy i Czesi w zasadzie nie różnią się w przewidywaniach dotyczących rozwoju sytuacji gospodarczej kraju w najbliższym czasie - zbliżone odsetki (odpowiednio 50% i 46%) uważają, że ona się nie zmieni, a grupy pesymistów są większe niż optymistów.

Rosjanie pozytywnie zapatrują się na rozwój gospodarki kraju - grupa optymistów (32%) jest niemal dwukrotnie liczniejsza niż pesymistów (17%). Warunki materialne gospodarstw domowych najlepiej oceniają Słoweńcy: 45% uważa, że są one dobre.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 5-8 stycznia 2001 roku na reprezentatywnej próbie 1069 dorosłych mieszkańców Polski - we współpracy z instytutami badania opinii publicznej z innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. (jd)

europacbosocena
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)