CBOS: najgorsze oceny działalności sejmu i senatu w trakcie ich obecnych kadencji
W marcu niemal trzy czwarte Polaków (73 proc.) źle oceniło działalność sejmu, a ponad połowa (56 proc.) wyraziła niezadowolenie z funkcjonowania senatu. Ponadto od lutego zmniejszył się odsetek badanych dobrze oceniających pracę posłów (o 3 punkty, do 14 proc.) i w takim samym stopniu ubyło osób pozytywnie odnoszących się do pracy senatorów (spadek z 19 proc. do 16 proc.). To najgorsze oceny działalności sejmu i senatu w trakcie ich obecnych kadencji - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez CBOS.
We wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych dominują negatywne opinie o parlamencie. Uznanie dla pracy posłów i senatorów relatywnie częściej wyrażają najmłodsi badani, uczniowie i studenci, a także osoby zadowolone ze swojej sytuacji materialnej.
W elektoratach największych ugrupowań politycznych również przeważają złe oceny pracy obu izb. Są one częstsze wśród zwolenników PiS, SLD i Ruchu Palikota oraz wśród biernych politycznie, natomiast nieco rzadziej deklarują je osoby popierające PO i PSL.
Ocena pracy prezydenta
Po rekordowo dobrych w styczniu notowaniach prezydenta Bronisława Komorowskiego, a następnie pewnym ich pogorszeniu w lutym, marzec nie przyniósł istotnych zmian w ocenach pracy głowy państwa. Działalność prezydenta nadal cieszy się uznaniem niemal dwóch trzecich Polaków (64 proc.), natomiast prawie jedna czwarta (23 proc.) ma o niej negatywną opinię.
Krytycznie o pracy prezydenta stosunkowo częściej mówią osoby źle sytuowane, praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu, najmłodsi badani, a także osoby o prawicowych poglądach politycznych, zwolennicy PiS i – w nieco mniejszym stopniu – Ruchu Palikota.
Działalność Kościoła
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy opinie o funkcjonowaniu Kościoła rzymskokatolickiego niemal się nie zmieniły. Niespełna trzy piąte Polaków (57 proc., od września spadek o 3 punkty) ocenia dobrze działalność Kościoła, a ponad jedna czwarta (29 proc.) jest przeciwnego zdania.
ZUS - negatywny wizerunek
Wizerunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dalszym ciągu jest negatywny, a w ciągu ostatnich sześciu miesięcy odsetek Polaków zadowolonych z pracy tej instytucji jeszcze się zmniejszył (z 32 proc. do 26 proc.). Ponad połowa badanych (54 proc.) – tyle samo, ile we wrześniu ubiegłego roku – krytykuje działalność ZUS. Zadowoleni z pracy zakładu są na ogół najstarsi respondenci, pobierający obecnie emerytury, z kolei niezadowoleniu sprzyja lepsze wykształcenie i przynależność do takich grup zawodowych, jak kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem, technicy i średni personel, a także prywatni przedsiębiorcy.
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy pogorszeniu uległy także opinie o wojsku i policji. O 14 punktów (do 55%) zmniejszyła się grupa pozytywnie oceniających działalność wojska, natomiast wzrosła przede wszystkim liczba niemających na jej temat zdania (z 25% do 35%), a także – w mniejszym stopniu – odnoszących się krytycznie do funkcjonowania tej instytucji (10%, o 4 punkty). Wyraźnie lepiej niż pozostali oceniają wojsko najmłodsi badani.
Wizerunek policji nadal jest raczej korzystny, niemniej od września 2012 roku ubyło osób zadowolonych z pracy policjantów (57%, spadek o 11 punktów), natomiast przybyło oceniających ją krytycznie (29%, wzrost o 7 punktów), a także niemających sprecyzowanej opinii na jej temat.