Trwa ładowanie...
24-09-2013 13:21

CBOS: co trzeci Polak źle ocenia działalność Kościoła rzymskokatolickiego

Coraz więcej Polaków negatywnie ocenia działalność Kościoła rzymskokatolickiego - wynika z najnowszego badania CBOS, który sprawdził jak Polacy oceniają instytucje publiczne w Polsce.

CBOS: co trzeci Polak źle ocenia działalność Kościoła rzymskokatolickiegoŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d4n62j1
d4n62j1

Jak wynika z badania zmniejszył się odsetek Polaków oceniających dobrze działalność Kościoła (spadek o 3 punkty, do 56 proc.), jednocześnie wzrosła liczba tych, którzy odnoszą się do niej krytycznie (o 4 punkty, do 32 proc.). Niezadowolenie stosunkowo często deklarują ankietowani mający od 35 do 54 lat, respondenci z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach na rękę, osoby identyfikujące się z lewicą, a także badani w ogóle nieuczestniczący w praktykach religijnych lub rzadko (kilka razy w roku) biorący w nich udział.

W stosunku do ubiegłego miesiąca poprawiły się natomiast oceny działalności sejmu. O 5 punktów (do 20 proc.) zwiększyła się grupa respondentów zadowolonych z pracy posłów, jednocześnie w porównywalnym stopniu ubyło osób ją krytykujących (spadek o 6 punktów, do 65 proc.). Minimalnie lepiej niż w sierpniu postrzegane jest funkcjonowanie senatu. Pozytywnie o jego działalności wypowiada się jedna piąta Polaków (20 proc., wzrost o 3 punkty), natomiast negatywnie – ponad połowa (54 proc.).

Bardzo stabilne są notowania głowy państwa. Dwie trzecie Polaków (66 proc.) dobrze ocenia sposób sprawowania urzędu prezydenta przez Bronisława Komorowskiego, natomiast około jednej piątej (22 proc.) - źle.

Z działalności Prezydenta RP zadowolona jest ogromna większość wyborców PO oraz SLD, a także respondentów, którzy głosowali na Bronisława Komorowskiego w II turze wyborów prezydenckich. W ówczesnym elektoracie Jarosława Kaczyńskiego przeważają krytycy tej prezydentury. Z kolei zwolennicy PiS są równo podzieleni w opiniach na jej temat.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 5–12 września 2013 roku na liczącej 911 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d4n62j1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n62j1
Więcej tematów