CBOS: Bronisław Komorowski liderem rankingu zaufania do polityków
Prezydent Bronisław Komorowski jest liderem rankingu zaufania do polityków, ufa mu 69 proc. badanych - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Kolejne miejsca zajmują szef MSZ Radosław Sikorski, któremu ufa 44 proc. oraz lider SLD Leszek Miller - 35 proc. zaufania.
Z kolei największą nieufność budzi lider Twojego Ruchu Janusz Palikot. Nie ufa mu 53 proc. badanych (o 2 punkty proc. więcej niż w listopadzie). Kolejne miejsca zajmują premier Donald Tusk (jego notowania nie uległy zmianie) i prezes PiS Jarosław Kaczyński (o 2 punkty proc. więcej) - im nie ufa po 50 proc. badanych. Nieco rzadziej z brakiem zaufania ze strony respondentów spotyka się poseł PiS Antoni Macierewicz (49 proc. wskazań; o 2 punkty proc. więcej niż w listopadzie).
Zaufanie zarówno do prezydenta Komorowskiego, jak i do ministra Sikorskiego spadło w porównaniu do listopada o 2 punkty proc., zaś do Millera - o 3 punkty proc.
W rankingu zaufania czwarte miejsce po Komorowskim, Sikorskim i Millerze zajmuje marszałek Sejmu Ewa Kopacz, której ufa 33 proc. ankietowanych (o 1 punkt proc. mniej niż w listopadzie). Na kolejnych pozycjach są: premier Donald Tusk (31 proc.; spadek o 1 punkt proc.) i wiceszef PO Grzegorz Schetyna (31 proc.; spadek o 2 punkty proc.) oraz liderzy PiS i Solidarnej Polski - Jarosław Kaczyński (30 proc. - spadek o 1 punkt proc.) i Zbigniew Ziobro (29 proc. deklaracji zaufania - spadek o 2 punkty proc.)
25 proc. badanych ma zaufanie do prezesa PSL, wicepremiera Janusza Piechocińskiego (wzrost o 2 punkty proc.), 23 proc. - do marszałka senatu Bogdana Borusewicza (wzrost o 2 punkty proc.); 22 proc. badanych ufa nowej wicepremier Elżbiecie Bieńkowskiej (wzrost o 10 punktów proc.). Rozpoznawalność Bieńkowskiej wzrosła w porównaniu do poprzednich badań - w listopadzie 67 proc. badanych deklarowało, że jej nie zna, w grudniu ta liczba zmniejszyła się do 48 proc.
Po 19 proc. badanych ufa szefowi Twojego Ruchu Januszowi Palikotowi (spadek o 5 punktów proc.) i posłowi PiS Antoniemu Macierewiczowi (wzrost o 1 punkt proc.)
Kolejne miejsca zajmują: nowa minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska (17 proc.; nie była wymieniana w badaniu z listopada), minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (15 proc., spadek o 1 punkt proc.), poseł PiS Adam Hofman (14 proc., spadek o 2 punkty proc.; badania przeprowadzono przed wyjaśnieniem zarzutów o nieprawidłowości w jego oświadczeniu majątkowym).
Zaufaniem 13 proc. cieszy się minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz (wzrost o 2 punkty proc.), a 12 proc. - b. ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi (spadek o 2 punkty proc.); po 8 proc. respondentów CBOS ufa nowym ministrom: nauki i szkolnictwa wyższego Lenie Kolarskiej-Bobińskiej i finansów Mateuszowi Szczurkowi oraz szefowi MSW Bartłomiejowi Sienkiewiczowi.
Ostatnie miejsce w rankingu zajmuje nierozpoznawany przez zdecydowaną większość respondentów nowy minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski (82 proc. deklaracji nieznajomości i 4 proc. deklaracji zaufania; w listopadzie nie figurował w sondażu).
W rankingu nieufności kolejne miejsca po Palikocie, Tusku, Kaczyńskim i Macierewiczu zajęli: Zbigniew Ziobro (38 proc. deklaracji nieufności, więcej o 2 punkty proc. niż w listopadzie), Bartosz Arłukowicz (33 proc., więcej o 5 punktów proc.) Ewa Kopacz (31 proc., bez zmian), Leszek Miller (30 proc., o 2 punkty więcej), Adam Hofman (32 proc., wzrost o 7 punktów proc.), Sławomir Nowak (26 proc., wzrost o 5 punkt proc.) i Grzegorz Schetyna (23 proc., wzrost o 1 punkt proc.).
21 proc. ankietowanych nie ufa Sikorskiemu (więcej o 4 punkty proc.), Piechocińskiemu - 16 proc. badanych (wzrost o 2 punkty proc.) a 14 proc. - prezydentowi (wzrost o 3 punkty proc.). Borusewiczowi nie ufa 11 proc. (spadek o 1 punkt proc.), Kosiniakowi-Kamyszowi - 10 proc. (bez zmian), Sienkiewiczowi - 7 proc. (nie był uwzględniany w poprzednim sondażu), zaś Bieńkowskiej - 6 proc. (o 1 punkt proc. więcej niż w badaniu z listopada).
Po 5 proc. badanych nie ufa Kolarskiej-Bobińskiej i Szczurkowi (oboje nie figurowali w poprzednim sondażu).
Badanie przeprowadzono w dniach 5-12 grudnia 2013 r. na liczącej 910 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.