CBOS: bardzo zła sytuacja na rynku pracy
96% Polaków uważa, że sytuacja na rynku pracy jest zła, w tym 70% ocenia, że sytuacja jest bardzo zła - wynika z sondażu CBOS.
Prawie połowa badanych (45%) jest przekonana, że w okolicach ich miejsca zamieszkania nie można znaleźć żadnej pracy. Kolejne 40% twierdzi, że trudno jest o jakąkolwiek pracę. 13% respondentów wskazuje, że wprawdzie można znaleźć jakąś pracę, ale trudno o odpowiednią.
Możliwość znalezienia pracy bez większych problemów zadeklarowały w sondażu CBOS 4 osoby (0,4% ogółu badanych).
Najbardziej pesymistyczne opinie wyrażają ankietowani z małych miejscowości i gorzej wykształceni.
W porównaniu ze styczniem nieznacznie (z 8 do 10%) przybyło ludzi spodziewających się poprawy sytuacji na rynku pracy. Jednocześnie z 45 do 42% spadł odsetek osób przewidujących jej pogorszenie.
Zdecydowanego pogorszenia sytuacji na rynku pracy obawia się obecnie 10% badanych, w styczniu odsetek ten wynosił 15%. Dwie piąte Polaków (41%), podobnie jak w styczniu, nie spodziewa się zmian w tym względzie.
W stosunku do stycznia zmalało też poczucie zagrożenia utraty pracy. Z możliwością utraty zatrudnienia liczy się teraz 42% Polaków (w styczniu - 49%), z czego 17% twierdzi, że jest to poważne zagrożenie. Ponad połowa respondentów (53%) jest pewna swojego zatrudnienia. W styczniu taką pewność deklarowało 47%.
Utraty pracy obawiają się głównie mieszkańcy małych (do 20 tys. ludności) i średnich (od 20 tys. do 100 tys.) miast. Częściej niż inni zagrożeni czują się robotnicy wykwalifikowani (59%).
Sondaż badający oceny rynku pracy CBOS przeprowadził w dniach 1-4 lutego na reprezentatywnej próbie losowo-adresowej 954 dorosłych Polaków. (reb)