CBOS: 60% Polaków za odwołaniem Leppera
Andrzej Lepper tuż po odwołaniu (PAP/Przemek Wierzchowski)
Większość Polaków (60%) zgodziła się z decyzją posłów o odwołaniu Andrzeja Leppera ze stanowiska wicemarszałka Sejmu - wynika z grudniowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
28.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Dwie piąte (40%) ankietowanych poparło ją w sposób zdecydowany, a jedna piąta (20%) umiarkowanie. Przeciwnego zdania było 29% badanych, a 11% nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie.
Według ponad połowy respondentów (55%), głównym powodem dymisji wicemarszałka były jego wypowiedzi obrażające polityków. Co drugi badany (50%) uznał, że odwołanie przewodniczącego Samoobrony było następstwem jego zachowania, które kompromitowało Sejm i państwo polskie. Inne przyczyny były rzadziej wskazywane.
Z badań CBOS wynika, że o oskarżeniach dotyczących łapówkarstwa i kontaktów ze światem przestępczym, wysuniętych przez Andrzeja Leppera wobec kilku polityków, słyszała zdecydowana większość (86%) ankietowanych. Zarzuty te uznało za wiarygodne 33% spośród nich, a 45% określiło je jako niewiarygodne.
W ocenie 66% respondentów, styl uprawiania polityki prezentowany przez Andrzeja Leppera wprowadził do życia politycznego złe obyczaje, a 64% badanych uważa, że nie umacnia demokracji, lecz ją niszczy (46%). Zdaniem 63% ankietowanych, styl uprawiania polityki przez Andrzeja Leppera nie mieści się w tradycjach polskiej kultury, a 51% badanych uważa, że nie jest skuteczny. (aka)