Trwa ładowanie...
d2f3l7a
d2f3l7a
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
cbos

CBOS: 47 proc. Polaków ocenia, że protesty społeczne będą się nasilać

Blisko połowa Polaków (47 proc.) ocenia, że w najbliższym czasie strajki i protesty społeczne będą się nasilać. 21 proc. badanych spodziewa się, że będą one wygasać, zaś 18 proc. przewiduje wybuch poważniejszego konfliktu społecznego - wynika z sondażu CBOS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2f3l7a

W komunikacie CBOS zwrócił uwagę, że w porównaniu z pomiarami z końca lat 90. obecne oceny wskazują, że nastroje społeczne są lepsze niż wówczas; wyraźnie mniej osób obawia się nasilania protestów, więcej zaś jest zdania, że będą się one uspokajać.

CBOS przypomniał, że w pierwszej połowie roku miały miejsce protesty związków zawodowych przeciwko rządowym planom wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia. Polacy, jak pokazały wcześniejsze badania, byli przeciwni temu rozwiązaniu i zapewne z tego powodu w większości uważają, że związki zawodowe protestowały w ich interesie (62 proc.), a 33 proc. jest przeciwnego zdania.

Badanie pokazało, że najczęściej akceptowane są najłagodniejsze i "nieinwazyjne" wobec reszty społeczeństwa formy protestów, takie jak zbieranie podpisów pod petycjami (83 proc. głosów akceptacji), organizowanie happeningów czy akcji, aby zwrócić uwagę na jakiś problem lub sytuację danej grupy społecznej (76 proc.), a także rozlepianie plakatów w miejscach publicznych (68 proc.).

d2f3l7a

Ponad dwie trzecie Polaków uznaje, że w demokratycznym państwie strajk należy do niezbywalnych narzędzi sprzeciwu (67 proc.). Jednocześnie 48 proc. ankietowanych ocenia, że strajk nie jest skuteczną formą protestu i nie przynosi spodziewanych efektów, natomiast 41 proc. badanych jest zdania, że obecnie tylko za pomocą tej formy można coś osiągnąć.

Nieco ponad połowa Polaków uważa, że wszystkie grupy zawodowe powinny mieć prawo do strajku (52 proc.). Ponad jedna trzecia badanych (36 proc.) ocenia zaś, że są takie zawody, w których prawo to powinno być ograniczone bądź wręcz zakazane. Osoby te najczęściej wymieniały służby mundurowe (66 proc.), pracowników służby zdrowia (61 proc.) oraz nauczycieli (11 proc.).

Jako akceptowaną formę protestu większość Polaków (62 proc.) wskazuje też organizowanie, choć pod ściśle określonymi warunkami, demonstracji ulicznych w proteście lub obronie czegoś lub kogoś. Ponad połowa badanych (53 proc.) akceptuje też rzadko spotykany w naszym kraju, choć ostatnio stosowany, np. przez celników tzw. strajk włoski, czyli drobiazgowe i powolne wypełnianie procedur wymaganych na danym stanowisku.

Pozostałe formy protestu nie są akceptowane przez większą część badanych; jedna trzecia ankietowanych (33 proc.) aprobuje strajk głodowy jako metodę walki o swoje prawa, większość (61 proc.) jest przeciwna takiemu sposobowi wyrażania sprzeciwu. W podobnym stopniu nie jest akceptowane okupowanie budynków publicznych (odpowiednio 31 proc. wobec 62 proc.) oraz blokowanie dróg (31 proc. wobec 65 proc.).

d2f3l7a

Jeżeli chodzi o okupowanie budynków publicznych większość badanych (70 proc.) uznaje, że jeśli już doszło do tej formy protestu, to nie powinno się takiego konfliktu rozwiązywać siłą i za pomocą odpowiednich służb usuwać strajkujących. Tylko jedna piąta (22 proc.) uważa, że w takiej sytuacji należy sięgnąć po środki przymusu bezpośredniego.

CBOS zapytał też badanych o ocenę niedawnego strajku zorganizowanego przez "Solidarność", podczas którego związkowcy zablokowali parlament i uniemożliwili posłom opuszczenie terenu Sejmu po zakończeniu posiedzenia. Polacy są podzieleni w ocenie tego wydarzenia; 47 proc. uważa takie zachowanie związkowców jako dopuszczalne, a 46 proc. - jako niedopuszczalne.

Badanie przeprowadzono w dniach 14 - 20 czerwca 2012 roku na liczącej 1013 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d2f3l7a

Podziel się opinią

Share

d2f3l7a

d2f3l7a
Więcej tematów