CBOS: 42 proc. dobrze ocenia prezydenta, 20 proc. - źle
Prezydenturę Andrzeja Dudy pozytywnie ocenia 42 proc. badanych, negatywnie - 20 proc. Pracę Sejmu dobrze ocenia 29 proc. a źle 57 proc. badanych. O pracy senatorów dobrze wypowiada się 26 proc. badanych, a źle 48 proc. - wynika z sondażu CBOS.
Według autorów sondażu, notowania głowy państwa są stabilne. Prezydenturę Dudy dobrze ocenia 42 proc. badanych (bez zmian w porównaniu z badaniem z października). Z kolei 20 proc. respondentów jest niezadowolonych z tego, jak prezydent wywiązuje się ze swoich obowiązków (spadek o 2 punkty proc.); 38 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania (wzrost o 2 punkty proc.).
CBOS podaje, że zadowoleni z prezydentury Andrzeja Dudy są głównie najmłodsi respondenci, mieszkańcy wsi, najsłabiej wykształceni, a także najbardziej zaangażowani w praktyki religijne oraz identyfikujący się z prawicą. Natomiast niezadowoleni ze sposobu sprawowania przez niego prezydentury to głównie osoby mieszkające w najmniejszych i największych aglomeracjach, mające wyższe wykształcenie, wysokie dochody, nieuczestniczące w praktykach religijnych i deklarujące lewicowe poglądy polityczne.
Jak wynika z sondażu, pozytywne opinie o pracy głowy państwa przeważają wśród osób deklarujących głosowanie na PiS oraz u dużej części wyborców, którzy poparli komitet Kukiz'15; zwolennicy Nowoczesnej, Zjednoczonej Lewicy i PO przeważnie wypowiadają się o niej z dezaprobatą.
Poprawa ocen Sejmu
CBOS zauważa, że choć w listopadzie parlament nadal jest oceniany krytycznie, to oceny kończącego swoją działalność Sejmu VII kadencji poprawiły się w porównaniu z badaniem z października.
Niezadowolenie z funkcjonowania Sejmu wyraża 57 proc. badanych (o 6 punktów procentowych mniej niż w październiku), a Senatu - 48 proc. (o 1 punkt procentowy więcej niż w październiku). Pozytywnie o pracy posłów wypowiada się 29 proc. badanych (o 8 punktów proc. więcej niż przed miesiącem), a senatorów - 26 proc. (o 2 punkty proc. więcej niż w październiku). 14 proc. ankietowanych (o dwa punkty proc. mniej niż w poprzednim miesiącu) nie ma zdania na temat pracy posłów; wyrobionej opinii na temat pracy senatorów nie ma 26 proc. badanych (w październiku było to 29 proc.).
Według sondażu najczęściej pozytywnie o działalności obu izb parlamentu wypowiadają się mieszkańcy dużych miast, osoby dobrze sytuowane, nieuczestniczące w praktykach religijnych, a także identyfikujące się z lewicą. Z kolei pod względem niezadowolenia wyróżniają się osoby źle sytuowane, mające wykształcenie zasadnicze zawodowe oraz deklarujące prawicowe poglądy polityczne.
Aprobatą o pracy Sejmu VII kadencji wypowiada się większość elektoratu PO z ostatnich wyborów, zwolennicy Nowoczesnej są podzieleni, a wśród wyborców PiS i komitetu Kukiz'15 dominują głosy niezadowolenia z pracy posłów.
Polacy zadowoleni z PKW
Autorzy sondażu spytali też badanych o ocenę działalności Państwowej Komisji Wyborczej. Według ankietowanych, po wyborach do Sejmu i Senatu wzrosło zaufanie do tej instytucji. Pracę PKW ocenia pozytywnie 59 proc. Polaków - czyli o 12 punktów proc. więcej niż po drugiej turze tegorocznych wyborów prezydenckich i aż o 37 punktów proc. więcej niż w grudniu, po zeszłorocznych wyborach samorządowych.
CBOS podaje, że odsetek deklarujących negatywną opinię o PKW wynosi obecnie 15 proc. i zmniejszył się od ostatniego pomiaru (z czerwca) niemal dwukrotnie.
CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-11 listopada 2015 roku na liczącej 951 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.