PolskaCBOS: 30% Polaków chce Jolanty Kwaśniewskiej na prezydenta

CBOS: 30% Polaków chce Jolanty Kwaśniewskiej na prezydenta

30% Polaków badanych przez CBOS wskazało Jolantę Kwaśniewską jako najbardziej pożądanego kandydata na stanowisko prezydenta następnej kadencji. Na drugim miejscu z ośmioprocentowym poparciem znalazł się szef Samoobrony Andrzej Lepper.

CBOS: 30% Polaków chce Jolanty Kwaśniewskiej na prezydenta
Źródło zdjęć: © AFP

Kolejne miejsca w sondażu CBOS, w którym ankietowani sami wymieniali nazwiska najbardziej pożądanych kandydatów na najwyższe stanowisko w państwie, zajęli: prezydent Warszawy Lech Kaczyński z poparciem 5%, szef klubu Platformy Obywatelskiej Jan Rokita - wymieniany przez 4% ankietowanych; polityk PO Andrzej Olechowski i marszałek Sejmu Marek Borowski (SLD) - po 3%. Szef Platformy Donald Tusk i wiceszef SLD Józef Oleksy zdobyli po 2% głosów.

Na liście znaleźli się także m.in. lider LPR Roman Giertych, prezes PSL Jarosław Kalinowski, były prezydent Lech Wałęsa oraz premier Leszek Miller. 17% respondentów na razie nie widzi odpowiednich kandydatur na stanowisko prezydenta. 28% nie odpowiedziało na pytanie.

Jolantę Kwaśniewską wskazywały częściej kobiety (34%), niż mężczyźni (26%), a jej nazwisko pojawiało się przede wszystkim w wypowiedziach badanych deklarujących poglądy lewicowe - 45%.

Wśród osób deklarujących poglądy prawicowe jej nazwisko także pojawiało się na pierwszym miejscu - 21%. Kandydaturę Kwaśniewskiej wymieniały najczęściej również osoby o poglądach centrowych (31%) oraz o niesprecyzowanych poglądach politycznych (27%).

Największą popularnością żona prezydenta cieszy się wśród osób, które w ogóle nie uczestniczą w praktykach religijnych (39%), osób w wieku średnim, mających od 45 do 54 lat (36%) oraz wśród mieszkańców miast średniej wielkości (33%) osiągających średnie - od 400 do 599 zł - dochody na osobę w rodzinie (39%).

Większe niż przeciętne poparcie Jolanta Kwaśniewska ma wśród gospodyń domowych (45%), pracowników fizyczno-umysłowych i robotników wykwalifikowanych - po 36%, oraz rencistów (33%).

Sondaż przeprowadzono w dniach 7-10 listopada 2003 roku na liczącej 1088 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)