"Trzęsienie ziemi" w Bogdance. CBA weszło z rana
Od rana trwają czynności Centralnego Biura Antykorupcyjnego w spółce Lubelski Węgiel Bogdanka - wynika z informacji Wirtualnej Polski. Przedstawiciele kontrolowanej przez Skarb Państwa kopalni potwierdzili nam, że w spółce były prowadzone działania na wniosek prokuratora.
19.04.2024 | aktual.: 19.04.2024 17:11
Z ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że lubelscy funkcjonariusze CBA - na zlecenie Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Rzeszowie - zabezpieczali dziś dokumenty w siedzibie kopalni w Bogdance pod Lublinem.
Biuro prasowe LW Bogdanka potwierdziło nasze ustalenia. Informuje, że "czynności były wykonywane na wniosek prokuratora".
- Spółka udzieliła wszelkiej niezbędnej pomocy w żądanym zakresie. Z uwagi na konieczność zachowania tajemnicy postępowania, spółka nie będzie komentować konkretnych działań ani czynności podejmowanych przez wskazane organy - przekazało Wirtualnej Polsce biuro prasowe Bogdanki.
Według ustaleń WP, funkcjonariusze CBA zabezpieczają dokumenty w związku ze sprawą dotyczącą podejrzenia przestępstwa z art. 230 Kodeksu karnego, czyli płatnej protekcji. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, czynności prowadzono w stosunku do byłych członków zarządu spółki Lubelski Węgiel Bogdanka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiana na stanowisku prezesa Bogdanki
Działania CBA następują niedługo po rewolucji kadrowej w Bogdance. W poniedziałek rada nadzorcza spółki odwołała ze stanowiska prezesa Kasjana Wyligałę. Medialnie zasłynął on z uczestnictwa w "głośnych" zaręczynach posła PiS Michała Moskala, które odbyły się na terenie kopalni pod ziemią. Następcą Wyligały do czasu powołania nowego prezesa został Sławomir Krenczyk.
Oprócz Wyligały z zarządu Bogdanku został odwołany także zastępca prezesa ds. handlu i inwestycji Dariusz Dumkiewicz. Zastępca prezesa ds. pracowniczych i społecznych Adam Partyka ma zaś odejść z zarządu z dniem 30 kwietnia.
Zmian w zarządzie dokonała nowa rada nadzorcza, która została wymieniona w poprzedni piątek przez walne zgromadzenie spółki.
Lubelski Węgiel Bogdanka znajduje się w składzie kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Kapitałowej Enea, która ma prawie 65 proc. akcji kopalni. Bogdanka w 2023 r. osiągnęła rekordowy zysk netto w wysokości 687,1 mln zł. Spółka zajmuje się wydobyciem i produkcji węgla kamiennego, którego odbiorcami są m.in. firmy przemysłowe, w tym podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej.
Paweł Buczkowski i Szymon Jadczak, dziennikarze Wirtualnej Polski
Czytaj także: