Trwa ładowanie...
d425xht
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kuba

Castro wzywa USA do zwrotu bazy Guantanamo


Odbywający długą rekonwalescencję
po zeszłorocznej ciężkiej operacji żołądka kubański przywódca
Fidel Castro oświadczył, że Kuba będzie się domagała
zwrotu "nielegalnie okupowanego terytorium Guantanamo".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Castro wzywa USA do zwrotu bazy Guantanamo
(AFP)
d425xht

Baza USA na południu wyspy, stanowiąca zagrożenie dla Kuby, stała się "strasznym obozem tortur" - napisał Castro w kolejnym artykule na łamach oficjalnej prasy kubańskiej.

W lutym 2000 roku Fidel Castro w uroczystej deklaracji rządu kubańskiego oświadczył, że "nielegalnie okupowane terytorium Guantanamo powinno być zwrócone Kubie".

Po raz pierwszy rewolucyjny rząd kubański, powstały w styczniu 1959 roku, zażądał zwrotu bazy w pięciopunktowej deklaracji ogłoszonej po słynnym kryzysie rakietowym jesienią 1962 roku.

d425xht

"Kuba poczyniła wszelkie możliwe kroki, aby uniknąć incydentów między siłami zbrojnymi obu krajów" na granicy bazy Guantanamo - podkreśla Fidel Castro w piątkowym artykule. Mimo to - dodaje - w latach 1962-1976 doszło do 8.000 przypadków naruszenia terytorium kubańskiego z terenu bazy, gdzie przebywa obecnie 776 więźniów z 48 krajów.

Stany Zjednoczone płacą za wynajmowanie bazy symboliczną kwotę 4.085 dolarów rocznie, której - decyzją Castro - Kuba nie przyjmuje już od 1960 roku.

Stacja morska dla amerykańskiej marynarki wojennej, a następnie baza USA w zatoce Guantanamo, o powierzchni 116 km kwadratowych, została ustanowiona w 1898 roku, gdy Stany Zjednoczone przejęły kontrolę nad Kubą, częściowo wyzwoloną spod panowania kolonialnego przez kubańskich powstańców, pod koniec wojny amerykańsko- hiszpańskiej.

Rząd USA uzyskał w 1903 roku od pierwszego prezydenta niepodległej Kuby Tomasa Estrady Palmy bezterminową koncesję na eksploatowanie tego terytorium. Następnie traktat kubańsko-amerykański przyznał USA całkowitą kontrolę i jurysdykcję nad zatoką Guantanamo i bazą.

d425xht

Podziel się opinią

Share

d425xht

d425xht
Więcej tematów