Carnegie Europe: jeśli PiS odwróci się od UE, to zwycięzcą będzie Rosja
• Belgijski think thank: silna i zjednoczona Unia nie jest w interesie Moskwy
• Carnegie Europe stawia pytania o politykę zagraniczną rządu PiS
• "Polska nie będzie w stanie promować interesów Grupy Wyszehradzkiej"
Jeśli PiS odwróci się od UE, wielkim zwycięzcą będzie Rosja; silna i zjednoczona Unia nie jest w interesie tego kraju - podkreśla w swojej analizie, dotyczącej sytuacji Polski, brukselski think tank Carnegie Europe.
Autorka wpisu Judy Dempsey, redaktor naczelna cyklu "Strategic Europe", była wieloletnia korespondentka "International Herald Tribune" i "Financial Times", zastanawia się, czy Prawo i Sprawiedliwość zerwie z linią polityki zagranicznej realizowaną przez rząd PO.
"Co zrobi PiS?"
"Poprzedni prezydent, premier i minister spraw zagranicznych przestali być częścią krajobrazu politycznego (...). Chcieli polityki zagranicznej, która połączy zachód ze wschodem. To miała być polityka mająca zapewnić UE spójność w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, jednocześnie sprawiać, że UE uzna za konieczne przyciąganie Europy Wschodniej do siebie" - pisze autorka.
Jej zdaniem elity Platformy Obywatelskiej zdawały sobie sprawę, że osłabienie zainteresowania Stanów Zjednoczonych Europą oznacza, że UE musi się na poważnie zajmować swoim bezpieczeństwem i obroną.
"Kluczowe pytanie, przed jakim stoi teraz Polska, to: czy narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość, która powróciła do władzy w październiku 2015 r., odrzuci tę linię polityczną. Jeśli tak się stanie, będzie jeden wielki przegrany i jeden wielki wygrany. Polska będzie wielkim przegranym, chyba, że PiS będzie w stanie pogodzić swój silny, nacjonalistyczny, patriotyczny i katolicki światopogląd z wartościami UE, zakotwiczonymi w tolerancji i otwartości" - wskazuje Carnegie Europe.
"Jeśli PiS odwróci się od UE, wielkim zwycięzcą będzie Rosja. Silna i zjednoczona UE nie jest w interesie Rosji, co potwierdziła zdolność nałożenia przez blok sankcji po aneksji Krymu i inwazji na wschodni region Ukrainy Donbas. Ta jedność irytuje Kreml" - konstatuje think tank.
"PiS mógłby wzmocnić obóz eurosceptyków"
Autorka analizy pisze, że zmiany dokonywane przez PiS w Polsce, dotyczące m.in. mediów publicznych, poruszają UE, w której Polska ma znaczące wpływy. Jak podkreśla Dempsey, jest szóstym co do wielkości krajem UE, a więc PiS mógłby wzmocnić obóz eurosceptyków we wspólnocie. "To wszystko, czego potrzebuje UE w 2016 r." - wskazuje ekspertka, wyliczając wyzwania, jakie stoją przed "28" w najbliższym czasie. Zalicza do nich brytyjskie referendum ws. przyszłości tego kraju w UE, wybory prezydenckie we Francji w 2017 r. i coraz większą niestabilność na Bliskim Wschodzie.
Carnegie Europe pisze również, że "bardziej zapatrzona w siebie" Polska nie będzie w stanie promować interesów Grupy Wyszehradzkiej w Brukseli, w czasie gdy UE jest coraz słabsza w obliczu narastających problemów związanych z globalizacją. Jako przykład podaje kryzys migracyjny w Europie.
Wyliczając osiągnięcia poprzedniego rządu, Dempsey pisze, że Polska była postrzegana jako wzór do naśladowania dla wschodnich sąsiadów UE. Jak zaznaczyła, stabilność i miejsce Polski w Europie znajdują się w rękach wyborców. "Polska, z pielęgnującą swoją porażkę Platformą Obywatelską, będzie potrzebowała silnej opozycji, aby uratować osiągnięcia ostatniej dekady. Jeśli tak się nie stanie, straty dla Polski, dla UE i Europy Wschodniej będą bardzo, bardzo duże" - ocenia Dempsey.