Trwa ładowanie...
d1epa9p

Carla del Ponte: poszukiwany gen. Mladić ukrywa się w Serbii

Poszukiwany za zbrodnie wojenne były dowódca
Serbów bośniackich podczas wojny w latach 1992-95 generał Ratko
Mladić jest w Serbii - powiedziała prokurator generalna
haskiego trybunału ds. zbrodni w byłej Jugosławii Carla del Ponte,
dementując w ten sposób pogłoski, że generał znalazł kryjówkę w
Rosji.

d1epa9p
d1epa9p

Nie potrzebuję kontaktować się w tej sprawie z Rosjanami, ponieważ Mladić jest w Serbii i jak wiadomo jest chroniony przez serbską armię - oświadczyła pani prokurator po spotkaniu w Brukseli z unijnym komisarzem ds. rozszerzenia Olli Rehnem.

Komisarz zapowiedział, że Unia Europejska będzie bardzo stanowczo domagać się od Serbii współpracy z haskim trybunałem, co oznacza przede wszystkim aresztowanie zbrodniarzy wojennych, w tym zwłaszcza Ratko Madicia.

Zagroził, że wobec braku współpracy ze strony Belgradu może dojść do zawieszenia otwartych w listopadzie rozmów w sprawie traktatu stowarzyszeniowego Serbii z UE.

Chciałbym, żeby serbski rząd wziął na serio to przesłanie, byśmy nie musieli uciekać się do takiego rozwiązania - dodał Olli Rehn.

Haski trybunał i wspólnota międzynarodowa od lat bezskutecznie domagają się od Belgradu aresztowania Mladicia, który jest oskarżony o ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości, m.in. w związku z rolą, jaką odegrał w masakrze blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy.

Michał Kot

d1epa9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1epa9p
Więcej tematów