Caritas Polska chwali się rekordem. Wydano 100 milionów złotych na dobroczynność
Caritas Polska zamyka zeszły rok z kolejnym rekordem. Katolicka organizacja charytatywna wydała w 2019 roku aż 100 milionów na działalność dobroczynną. Z każdym rokiem wzrastają jej przychody, co przekłada się na wydatki i liczbę zrealizowanych projektów.
- Przekroczenie bariery 100 mln złotych to przede wszystkim zasługa naszych darczyńców. Caritas znaczy miłość, a dla wszystkich pomagających wraz z nami ta miłość wiąże się z ofiarnością, za którą dziękujemy - przyznał dyrektor Caritas Polska. - Ale niesienie pomocy przez Caritas nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania naszych pracowników i wolontariuszy - dodał ks. Marcin Iżycki.
Katolicka organizacja chwali się wzrostem wydatków w zestawieniu rok do roku. W samym 2018 roku było to 96 mln złotych, rok wcześniej 38. Dzięki tegorocznemu rekordowi udało się pomóc blisko pół miliona potrzebującym w ramach 26 programów realizowanym w Polsce oraz na świecie. Caritas Polska chwali się, że operuje w ponad 40 krajach na 5 kontynentach.
W Europie działa chociażby na wyspach greckich, czy w dotkniętej wojnie Ukrainie. W Afryce wspomaga m.in. uchodźców z Erytrei i Sudanu Południowego, z kolei w Ameryce dofinansowuje projekty w pogrążonej w chaosie Wenezueli czy na nękanym żywiołami Haiti. Wolontariusze z polskiego oddziału Caritasu skupiają się także na pomocy Azji, szczególnie regionowi Bliskiego Wschodu, gdzie od kilku lat toczy się wojna.
Caritas Polska z rekordem. Niewyjaśnione sprawy w tle sukcesu
- Realizacja tak wielu projektów jest możliwa także dzięki zmianie sposobu funkcjonowania Caritas Polska. Stopniowo wdrażamy nowe standardy realizacji i rozliczania projektów, znacząco powiększyliśmy zespół, pracujemy nad poprawą komunikacji efektów naszej pracy. Chcemy być nie tylko największą, ale także najlepiej zarządzaną organizacją pomocową w Polsce - zapewnia ks. Marcin Iżycki.
Przypomnijmy, że pod koniec zeszłego roku w organizacji wybuchł potężny skandal. Jak ustaliła "Dziennik Gazeta Prawna" w Caritasie miało dochodzić do mobbingu. Gazeta ujawniła m.in. raport Państwowej Inspekcji Pracy z 2017 roku, który wskazywał na to, że trzy czwarte pracowników Caritas Polska twierdziło, że doświadczyło w tej organizacji mobbingu.
Dodatkowo organizacja - według "DGP" - miała "utrzymywać nietransparentne relacje z jedną z firm PR-owych". Po medialnych doniesieniach sprawą zajęła się Konferencja Episkopatu Polski (pełni nadzór nad Caritasem - red.).
Zgodnie z raportem sporządzonym przez KEP komisja stwierdziła, że współpraca między organizacją charytatywną a Spółką Comme Bridge "odbywała się w z przepisami prawa cywilnego", to jednak poleciła ją zakończyć. Komisja nie odniosła się do spraw mobbingu, zapewniono jedynie, że w dalszym toku badań "przewiduje się m.in. indywidualne spotkania z byłymi pracownikami i współpracownikami Caritas Polska".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl