Trwa ładowanie...

CAPSTONE. Księżyc zyskał swojego satelitę. Za program odpowiada NASA

Po czterech miesiącach kosmicznej podróży, statek kosmiczny zawierający satelitę CubeStat dotarł na orbitę Księżyca. To sukces misji CAPSTONE, która potrwa sześć miesięcy. Sztuczny satelita Srebrnego Globu będzie w tym czasie zbierać dane i badać ewentualne zagrożenia, które mogłyby spowolnić budowę załogowej stacji kosmicznej Gateway.

NASA CAPSTONE. Satelita dotarł na orbitę Srebrnego GlobuNASA CAPSTONE. Satelita dotarł na orbitę Srebrnego GlobuŹródło: NASA
d12ud16
d12ud16

CAPSTONE, czyli Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment to sztuczny satelita Księżyca, który został zbudowany na polecenie NASA. Pojazd pozostanie na orbicie Srebrnego Globu przez pół roku. W tym czasie zbierze dane dotyczące dynamiki księżycowej orbity, pozwoli przetestować technologie, które mają pomóc przy planowaniu późniejszych misji kosmicznych oraz ukaże wyzwania, które będą czekać uczestników lotu na Księżyc. To jedna z misji towarzyszących projektowi Artemis.

Misja CAPSTONE. Statek kosmiczny dotarł na orbitę NRHO

Start statku kosmicznego zawierającego satelitę odbył się pod koniec czerwca 2022 roku z prywatnego centrum lotów kosmicznych, znajdującego się w Nowej Zelandii. Po czteromiesięcznej podróży obiekt znalazł się na swojej docelowej orbicie. Jak przekazuje Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, w najbliższych dniach sonda CAPSTONE wykona jeszcze dwa manewry, mające na celu skorygowanie toru, po którym będzie się poruszać.

CAPSTONE NASA. Na czym polega ta unikalna misja?

Statek kosmiczny CubeStat to niewielkie urządzenie wielkości kuchenki mikrofalowej. Jego zadaniem jest zebranie jak największej ilości danych, które w przyszłości pozwolą lepiej zaplanować załogowe loty na Księżyc. Misja CAPSTONE jest niezwykle ważna ze względu na niestabilność orbity Srebrnego Globu. Tor, po którym będzie poruszać się obiekt CAPSTONE nie jest elipsą - należy więc przetestować jego zmienność. Statek kosmiczny, który w niedzielne popołudnie dotarł do celu, ma także pomóc odpowiedzieć na pytania dotyczące wpływu grawitacji na zużycie paliwa.

d12ud16

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Minęło 50 lat odkąd stanęli na Księżycu. Rocznica lądowania Apollo 16

NASA CAPSTONE. Ambitny projekt poprzedzi kolonizację Księżyca?

Program CAPSTONE jest kolejnym, powiązanym z planami powrotu człowieka na Księżyc. Wystrzelona w kosmos satelita, będzie krążyć po tej samej orbicie, na której w przyszłości zostanie umieszczona załogowa stacja kosmiczna Gateway. Obiekt ma być następcą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także bazą dla załogowych misji na Księżyc - w tym najbliższej, Artemis. Według planów, stacja ma przemieścić się w stronę Marsa w latach 30. XXI wieku.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d12ud16
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12ud16
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj