Cały świat składa Polakom kondolencje
Śmierć tylu polityków, działaczy społecznych jest niewymierną tragedią - powiedział prezydent Bułgarii. Po katastrofie samolotu prezydenckiego kondolencje składają Polakom przedstawiciele wielu krajów, organizacji i mniejszości narodowych.
12.04.2010 | aktual.: 12.04.2010 13:58
Bułgarski prezydent
Bułgarski prezydent Georgi Pyrwanow wpisał się do księgi kondolencyjnej w ambasadzie RP w Sofii w związku z tragedią pod Smoleńskiem i śmiercią prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
- Strata jest ogromna - powiedział Pyrwanow wychodząc z budynku, przed którym ludzie nadal składają kwiaty i świece.
- Przede wszystkim wyraziłem, w imieniu własnym i narodu bułgarskiego, współczucie naszym polskim przyjaciołom, ponieważ ich strata jest naprawdę ogromna. Śmierć tylu polityków, działaczy społecznych jest niewymierną tragedią - powiedział Pyrwanow.
- Znałem dobrze prezydenta Kaczyńskiego, wielokrotnie rozmawialiśmy ze sobą. Wspominam go jako silnego, pełnego energii człowieka, jako męża stanu z charakterem i wolą, bardzo ludzkiego - dodał.
Władze Norwegii
Król Norwegii Harald V, premier Jens Stoltenberg i minister spraw zagranicznych Jonas Gahr Store złożyli kondolencje władzom RP i narodowi polskiemu w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Harald V napisał w sobotnim telegramie wysłanym do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego: "Byłem w szoku, gdy usłyszałem o katastrofie lotniczej samolotu i o tym, że zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona i wiele innych ważnych osobowości Polski. W imieniu własnym i Norwegów chcę wyrazić współczucie i solidarność z Narodem Polskim".
Premier Stoltenberg wyraził smutek z powodu "wiadomości o tragicznej śmierci polskiego prezydenta". - Składam wyrazy współczucia narodowi polskiemu i wszystkim, którzy stracili bliskich w tym tragicznym wypadku. Polska i Europa straciły wybitnego przywódcę politycznego, który przyczynił się do wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej wśród demokratycznych krajów Europy - powiedział.
Minister Store wyrazy współczucia skierował do "tysięcy Polaków, którzy mieszkają i pracują w Norwegii, i znacznie przyczyniają się do rozwoju gospodarki i społeczeństwa norweskiego". - Szacuje się, że 100 000 Polaków mieszka w Norwegii, oni potrzebują waszej uwagi i sympatii dzisiaj - zaapelował do Norwegów.
Tatarzy, polscy Romowie, Wspólnota Kazachska
Kondolencje z powodu katastrofy przesyłają Polakom m.in. Tatarzy z Tatarstanu oraz Krymu - poinformował rzecznik prasowy Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce Musa Czachorowski. Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Związku Zjednoczonych Stowarzyszeń Wszechświatowy Kongres Tatarów Rinat Zakirow przekazał na ręce prezesa Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP w Gdańsku Jerzego Dżirdżisa Szahuniewicza pismo, w którym składa wyrazy współczucia od całego tatarskiego narodu.
"Lista poległych członków oficjalnej delegacji najwyższych władz Polski i działaczy społecznych, udających się na uroczystości żałobne w Katyniu, uwidacznia ogromną stratę Polskiego Narodu, niczym drugi Katyń () Okrutna tragedia jednym podstępnym ciosem wydarła z szeregów naszej wspólnej drużyny najlepszych polskich bojowników. I my, Krymscy Tatarzy i Polacy, nieprędko teraz otrząśniemy się po tej strasznej stracie" - czytamy w piśmie. Kondolencje przesłał również w imieniu polskich Romów prezes Europejskiego Towarzystwa Edukacji i Kultury Romów Don Wasyl Szmidt. "My polscy Romowie, od wieków obywatele Rzeczpospolitej, jesteśmy wstrząśnięci tragedią, jaka dotknęła Naród i Państwo Polskie" - napisał. Podkreślił, że Lech Kaczyński był wielkim przyjacielem Romów.
"Jaką naukę przekazuje nam wszystkim ta tragedia, która wydarzyła się w tak symbolicznym miejscu i czasie? Przyjmijmy ją jako Ofiarę złożoną na ołtarzu Prawdy i Pojednania Polaków i Rosjan oraz pojednania nas Polaków między sobą" - napisał Don Wasyl.
Kondolencje płyną także od kazachskiej opozycji. "Polska i świat straciły wielkiego męża stanu, wielkiego patriotę i wielkiego polityka. Prezydent Lech Kaczyński bronił wszystkich pokrzywdzonych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Pomagał i wspierał ludzi walczących w swoich krajach o demokrację i prawa człowieka. Kazachska demokratyczna opozycja straciła wielkiego przyjaciela i obrońcę naszych spraw" - napisali w piśmie przesłanym przedstawiciele demokratycznej opozycji kazachskiej.
Jak poinformował jeden z sygnatariuszy listu Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska Balli Marzec, opozycja zwróciła się z prośbą do prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa o ogłoszenie żałoby narodowej w Kazachstanie.
Piotr Cykowski z Fundacji Inna Przestrzeń poinformował, że swoje kondolencje dla Narodu Polskiego w liście do premiera Donalda Tuska przekazał również Dalajlama. Dalajlama przypomniał, że miał zaszczyt spotkać prezydenta Kaczyńskiego w czasie swej wizyty w Polsce i wyraził swój podziw dla "oddania zmarłego prezydenta sprawie wolności, demokracji i praw człowieka".