Trwa ładowanie...

Cały świat hucznie obchodzi urodziny polskiego Mistrza

W 2010 roku przypada 200. rocznica urodzin wybitnego pianisty Fryderyka Chopina. Z tej okazji zarówno w kraju jak i za granicą przygotowano cykl koncertów i imprez upamiętniających to wydarzenie.

Cały świat hucznie obchodzi urodziny polskiego MistrzaŹródło: PAP, fot: dpa
d300r5s
d300r5s

Według metryki chrztu Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego 1810 roku, jednak on sam jako swoją datę urodzin podawał 1 marca tego samego roku. Od lat w "oficjalny" dzień urodzin kompozytora odbywają się koncerty rocznicowe. W tym roku, z okazji okrągłej 200. rocznicy urodzin planowany jest cały cykl koncertów i imprez.

Warszawa

Jubileuszowe Koncerty Urodzinowe organizowane są przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który organizuje je 1 marca już od 2002 roku. W tym roku Instytut zaplanował cykl koncertów, ze względu na 200. urodziny kompozytora i obchodzony w kraju i na świecie Rok Chopinowski.

Cykl koncertów w Filharmonii rozpocznie koncert Rafała Blechacza, laureata XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Z pianistą wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.

W 11 koncertach w Filharmonii Narodowej wystąpią też gwiazdy światowej pianistyki, m.in. Daniel Barenboim, Evgeny Kissin, Murray Perahia czy Ivo Pogorelić. Usłyszeć też będzie można polskich artystów zaliczanych do grona międzynarodowej pianistycznej elity: Piotra Anderszewskiego i Janusza Olejniczaka.

d300r5s

Kulminacją obchodów urodzinowych będzie uroczysty Koncert Galowy 1 marca w Teatrze Wielkim, z udziałem słynnego pianisty Garricka Ohlssona. Wystąpią też dwaj inni triumfatorzy warszawskiego konkursu: Dang Thai Son, który zasiądzie przy historycznym fortepianie z czasów Chopina oraz 28-letni Yundi Li, chiński wirtuoz, robiący dziś światową karierę. Solistom towarzyszyć będą orkiestra Fransa Brueggena oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.

22 lutego w obchody 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora włączy się również miasto stołeczne Warszawa. "Najdłuższe Urodziny" - czyli maraton muzyki Chopina rozpocznie się 22 lutego i potrwa do 1 marca. Przez tydzień, 24 godziny na dobę, w salach Wspólnoty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu 64 będzie grana muzyka polskiego kompozytora. Na koncert wstęp jest wolny.

Od wtorku do czwartku, w stołecznym kinie Iluzjon, odbędzie się natomiast przegląd filmowych biografii Fryderyka Chopina.

1 marca odbędzie się otwarcie Muzeum Chopina w zamku Ostrogskich w Warszawie.

d300r5s

Również na 1 marca zaplanowano transmitowany przez Europejską Unię Radiową (EBU) recital Garricka Ohlssona w Żelazowej Woli - miejscu urodzenia Fryderyka Chopina oraz recital jednego z najbardziej cenionych muzyków europejskich Norwega Leifa Ove Andsnesa na Zamku Królewskim.

Jednak sam dworek w Żelazowej Woli po remoncie oficjalne otwarty ma być 23 kwietnia. Wtedy przypada rocznica chrztu Chopina.

Gdańsk

W poniedziałek świętowanie 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina rozpoczyna także Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, gdzie do trzeciego marca codziennie prezentowana będzie muzyka najsłynniejszego polskiego kompozytora.

d300r5s

Zaplanowano dwa koncerty symfoniczne - w poniedziałek 22 lutego i 28 lutego. Poniedziałkowy wieczór zatytułowano "Chopin na oryginalnych instrumentach z epoki". Nelson Goerner i Dang Thai Son, laureaci konkursu chopinowskiego, zagrają na zabytkowym fortepianie Erard z 1849 roku. Sam Chopin nie grał na tym instrumencie, jest to jednak jedyny zachowany w takim stanie fortepian z epoki, w której tworzył kompozytor.

Do 3 marca w gdańskiej filharmonii odbędzie się 6 koncertów słynnych pianistów. Zagrają Kevin Kender, Gieorgij Wojłocznikow, Andriej Szypko, Alberto Nose, Garrick Ohlsson. Ponadto zaplanowano koncerty edukacyjne dla dzieci i wystawę obrazów Jerzego Dudy - Gracza inspirowaną twórczością Chopina. Bytom

W ramach obchodów jubileuszu 200. urodzin Fryderyka Chopina w Operze Śląskiej w Bytomiu zostanie pokazane widowisko słowno-muzyczne "Chopin - muzyka i miłość".

d300r5s

Monodram muzyczny w reżyserii Włodzimierza Izbana został oparty na korespondencji Fryderyka Chopina i George Sand. Wypełnią go pieśni oraz muzyka Chopina - znane preludia, mazurki i fantazje. W rolę George Sand wcieli się Dominika Ostałowska, a Fryderyka Chopina - Jarosław Kitala. Na fortepianie zagra Jacek Kopczak.

Impreza towarzyszy XV Międzynarodowemu Konkursowi Chopinowskiemu Warszawa 2010. Rozpocznie się o godzinie 18.00w sali koncertowej im. Adama Didura Opery Śląskiej w Bytomiu.

Antonin

W niedzielę dwukrotnymi bisami zakończył się nadzwyczajny recital amerykańskiego pianisty Mei-Ting Suna w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolska).

d300r5s

Koncertem tego artysty rozpoczęły się w Antoninie uroczystości 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W modrzewiowym pałacyku księcia Antoniego, młody Fryderyk przebywał co najmniej dwukrotnie. Na pewno stworzył tutaj w 1829 r. Poloneza C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, a po powrocie do Warszawy dopisał jeszcze Introdukcję.

Niektórzy badacze wspominają jeszcze o trio fortepianowym g-moll op. 8 zadedykowanym księciu, który za ten dar podziękował w liście do kompozytora.

Mei-Ting Sun pochodzi z Chin. Jest zdobywcą pierwszych nagród na VII Narodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Miami (2005 r.) oraz na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Minnesocie (2002 r.). Wystąpił w wielu światowej sławy salach koncertowych, m.in. w Alice Tully Hall, gdzie jego wykonanie Koncertu G-dur M. Ravela zostało nazwane przez New York Times "oszałamiająco płynnym".

d300r5s

Najbardziej wzruszyło publiczność wykonanie chopinowskiej sonaty 2 b-moll, op. 35. "To było bardzo wyrafinowane i ekspresyjne wykonanie" - podkreśliła Barbara Fibingier, która zarządza antonińskim obiektem i była organizatorem koncertu.

Chopin patronuje Antoninowi od kilkudziesięciu lat. Jego muzyka rozbrzmiewa w leśnej rezydencji księcia przez cały rok. Występują tutaj wybitni pianiści z całego świata. Salonik muzyczny z instrumentami z epoki, obrazy i litografie oraz odlew ręki Chopina przypominają wielu artystom chwile pobytu kompozytora. Zdewastowany pałacyk odrestaurowano w latach 70. XX wieku, dzięki wielkiemu zaangażowaniu Jerzego Waldorffa.

Więcej o obchodach 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina na www.kultura.wp.pl

d300r5s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d300r5s
Więcej tematów