Trwa ładowanie...
d2y9m3e
08-08-2005 19:00

Były szef programu "Ropa za żywność" oskarżony o korupcję

Niezależna komisja śledcza oskarżyła byłego dyrektora ONZ-owskiego splamionego skandalami programu "ropa za żywność" Benona Sevana o korupcję. On sam nie przyznaje się do winy, ale w niedzielę wieczorem złożył rezygnację z pracy w ONZ.

d2y9m3e
d2y9m3e

Powołana przez ONZ niezależna komisja śledcza, kierowana przez byłego szefa Fed (banku centralnego USA) Paula Volckera, opublikowała trzeci z kolei tymczasowy raport na temat podejrzeń, że w trakcie realizacji programu pomocy humanitarnej dla Iraku w latach 1996-2003, opiewającego łącznie na 67 miliardów dolarów, dopuszczono się korupcji.

Sevan, były dyrektor wykonawczy programu, został oskarżony o to, że brał łapówki w zamian za przyznawanie lukratywnych kontraktów na zakup irackiej ropy egipskiej firmie AMEP z branży naftowej. Do tego dojdzie zarzut utrudniania śledztwa.

Wysokość łapówek, o które oskarża się Sevana, sięga 150 tys. dolarów. Na tyle opiewają podejrzane wpłaty na jego konto, które zainteresowały komisję. Sevan podał w deklaracji majątkowej dla ONZ, że pieniądze te otrzymał od swej ciotki, obecnie nieżyjącej. Według komisji pochodzą one od kuzyna dawnego sekretarza generalnego ONZ Butrosa Butrosa-Galego, który był właścicielem AMEP.

W niedzielę wieczorem udostępniono mediom list, w którym 67-letni Sevan prosi sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana, aby skreślił go z listy pracowników ONZ.

d2y9m3e

Annan pozostawił go na tej liście z symbolicznym uposażeniem w wysokości jednego dolara rocznie, gdy Sevan przeszedł na emeryturę. Sekretarz generalny ONZ uczynił to, aby Sevan korzystał nadal z immunitetu. W zamian za immunitet były dyrektor miał też współpracować z komisją Volckera.

Zdaniem komentatorów Sevan chciał uprzedzić decyzję ONZ o skreśleniu go z tej listy, bo poprzednio ONZ dymisjonowała tych członków swego personelu, którym we wcześniejszych raportach Volckera zarzucono korupcję.

W ramach programu "Ropa za żywność" objęty sankcjami międzynarodowymi Irak kupił w latach 1996-2003 za wpływy z kontrolowanej przez ONZ sprzedaży ropy naftowej żywność, lekarstwa i inne artykuły pierwszej potrzeby na sumę 67 miliardów dolarów.

Po obaleniu Saddama Husajna pojawiły się zarzuty, że personel zatrudniony przy programie faworyzował niektórych pośredników i dostawców w zamian za korzyści finansowe. Amerykański szef grupy inspektorów wojskowych Charles Duelfer ocenił, że korupcja w ramach programu "Ropa za żywność" pochłonęła 1,7 miliarda dolarów.

d2y9m3e

Z kolei nowe władze Iraku ogłosiły listę zagranicznych ugrupowań i osobistości, które przy okazji kontraktów w programie "Ropa za żywność" otrzymywały łapówki od irackiego reżimu baasistowskiego. Saddam oczekiwał w zamian przychylności politycznej.

W nowym raporcie Volcker zajął się także Aleksandrem Jakowlewem, wysokim urzędnikiem ONZ w pionie zakupów programu "Ropa za żywność".

O aresztowaniu Jakowlewa, chwilę po uchyleniu jego ONZ-owskiego immunitetu na wniosek amerykańskiej prokuratury, poinformował szef personelu ONZ Mark Malloch Brown.

d2y9m3e

Rosjanin podał się do dymisji w lipcu. ONZ ogłosiła wtedy, że w jego sprawie trwa dochodzenie, czy nie było konfliktu interesów w związku z tym, iż pomógł swemu synowi załatwić pracę w firmie, która wykonywała zamówienia dla ONZ. Na polecenie komisji Volckera biuro Jakowlewa opieczętowano.

W raporcie ogłoszonym wczesną wiosną Volcker obciążył odpowiedzialnością za wypadki korupcji w programie "Ropa za żywność" oprócz Sevana także kilku innych funkcjonariuszy ONZ, ale nie Annana. Annanowi wytknął tylko, że nie zbadał potencjalnego konfliktu interesów w wypadku jednego z kontraktów, przyznanego przez ONZ firmie szwajcarskiej, w której pracował syn sekretarza generalnego ONZ, Kojo Annan.

d2y9m3e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y9m3e
Więcej tematów