Trwa ładowanie...
d3fph21
18-09-2014 15:57

Były szef MSZ Niemiec krytykuje sankcje i chwali współpracę z Rosją

Były wieloletni szef MSZ Niemiec Hans-Dietrich Genscher uważa, że zachodnie sankcje wobec Rosji są pozbawione sensu. W wywiadzie dla kanału informacyjnego telewizji publicznej Phoenix polityk powiedział, że stabilizacja w Europie jest bez Rosji niemożliwa.

Share
d3fph21

- Mam wątpliwości, czy oceniając (sankcje) powiemy po ich zakończeniu, że było to szczególnie skuteczne przedsięwzięcie - powiedział Genscher. Zachód nałożył sankcje na Rosję w związku z jej polityką wobec Ukrainy.

Polityk liberalnej FDP porównał sankcje do drabiny, "po której wspinamy się szczebel po szczeblu aż na samą górę. - A gdy już tam dotrzemy, stoimy przed dylematem, czy zsunąć się po szczeblach czy skoczyć w dół. Chciałbym uchronić Niemców przed tym - wyjaśnił Genscher.

Zdaniem byłego szefa niemieckiej dyplomacji polityczna współpraca z Rosją opłaca się. - Stabilizacja w Europie jest bez udziału Rosji, a szczególnie wbrew Rosji, niemożliwa - podkreślił. Genscher zaapelował do wszystkich stron konfliktu o złagodzenie języka. - Wyścig zbrojeń rozpoczyna się często od zbrojeń słownych - ostrzegł.

Wywiad z Genscherem zostanie wyemitowany w sobotę. Telewizja udostępniła w czwartek fragmenty rozmowy.

d3fph21

Genscher kierował polityką zagraniczną RFN, a następnie zjednoczonych Niemiec w latach 1974-1992. Resort spraw zagranicznych przejął po swoim partyjnym koledze Walterze Scheelu kontynuując politykę odprężenia i porozumienia z ZSRR, Polską, Czechosłowacją i NRD, zapoczątkowaną przez socjaldemokratę Willy'ego Brandta. Po zmianie rządu w 1982 roku pozostał na stanowisku szefa dyplomacji w gabinecie chadeka Helmuta Kohla. Uważany jest za architekta polityki, która doprowadziła do zjednoczenia Niemiec w 1990 roku za zgodą USA i ZSRR.

d3fph21
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fph21
Więcej tematów