Trwa ładowanie...
dzpqj62
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Były prezydent zapewnia przed sądem o swej niewinności

- Nie wziąłem żadnych pieniędzy - powiedział w piątek, podczas drugiego dnia przesłuchań przed sądem, Otto Perez, który dwa dni wcześniej zrezygnował z urzędu prezydenta Gwatemali pod ciężarem oskarżeń o korupcję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były prezydent zapewnia przed sądem o swej niewinności
(PAP/EPA, Fot: Esteban Biba)
dzpqj62

64-letni Perez, były wojskowy, jest oskarżony o zagarnięcie znacznych sum pieniędzy i przynależność do grupy przestępczej. Zdaniem prokuratorów Perez był członkiem organizacji przestępczej o charakterze mafijnym, znanej jako "La Linea" (linia). Miała ona umożliwiać importerom unikanie płacenia ceł w zamian za łapówki, które przestępcy dzielili między siebie.

- W moim życiu są ważniejsze rzeczy niż pieniądze - powiedział Perez. Podkreślił, że swego czasu, gdy był wojskowym, nie zgodził się przyjąć ponad 8 mln dolarów od meksykańskiego bossa narkotykowego Joaquina "El Chapo" Guzmana. Szef kartelu Sinaloa został w 1993 roku aresztowany w Gwatemali i przekazany meksykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Perez zapewnił, że nie należał do organizacji "La Linea".

dzpqj62

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Rigoberta Menchu powiedziała w piątek, że Perez może zostać oskarżony także o ludobójstwo lub zbrodnie przeciwko ludzkości. - Jestem pewna, że ma on wiele wspólnego z rzeczami, które działy się w przeszłości - stwierdziła Menchu, odnosząc się do udziału Pereza w wojnie domowej w Gwatemali w latach 1960-1996.

We wtorek parlament pozbawił Otto Pereza immunitetu, chroniącego go przed wymiarem sprawiedliwości. W środę sąd wydał nakaz jego aresztowania. Jeszcze tego samego dnia Perez podał się do dymisji. Rządził Gwatemalą od 2012 roku.

dzpqj62

Podziel się opinią

Share

dzpqj62

dzpqj62
Więcej tematów