Były prezydent Opola aresztowany
Sąd Rejonowy w Opolu aresztował byłego
wiceprezydenta miasta Piotra K., podejrzanego o przestępstwa
korupcyjne. To trzecia osoba aresztowana w związku z tzw. "aferą
ratuszową", dotyczącą m.in. sprzedaży gruntów przez miasto i
przetargów.
Były wiceprezydent został zatrzymany i aresztowany pod zarzutem biernej korupcji. Prokurator, ze względu na dobro śledztwa nie chciał zdradzić więcej szczegółów sprawy. Natomiast sędzia Tomasz Huminiak powiedział, że "sąd uwzględnił w całości wniosek prokuratury, przychylając się do trzymiesięcznego okresu aresztowania".
Piotr K., wiceprezydent Opola w latach 1998-2002 był już wcześniej przesłuchiwany przez prokuratora, postawiono mu także zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. W środę został zatrzymany i przedstawiono mu zarzut biernej korupcji, w piątek prokurator złożył wniosek o tymczasowe aresztowanie, uwzględniony przez sąd.
"Wnioskowaliśmy o areszt w związku z dwoma przesłankami - karą, jaka grozi podejrzanemu za zarzucane mu czyny i obawą przed możliwością utrudniania śledztwa" - powiedział rzecznik opolskiej prokuratury okręgowej Roman Wawrzynek. Dodał, że te czyny zagrożone są karą do 10 lat więzienia, a groźba wyroku powyżej 8 lat jest sama w sobie przesłanką do tymczasowego aresztowania. Zaznaczył, że krąg osób będących w zainteresowaniu prokuratury "może nie być jeszcze zamknięty".
W areszcie przebywają już także były prezydent i późniejszy wojewoda Leszek P., były przewodniczący Rady Miasta Stanisław D., oraz były naczelnik wydziału przetargów Remigiusz P. Opolska prokuratura prowadzi trzy wielowątkowe śledztwa w sprawie nieprawidłowości w pracach opolskiego ratusza. Zarzuty postawiono ponad 20 osobom, większość z nich pozostaje na wolności. Wśród zatrzymanych, a później zwolnionych jest była wiceprezydent miasta, późniejsza marszałek województwa, Ewa O., która złożyła "istotne dla sprawy wyjaśnienia".
W opolskiej "aferze ratuszowej" podejrzani są m.in. prezydenci, wiceprezydenci, skarbnik i naczelnicy wydziałów Urzędu Miasta. Badane są m.in. kwestie sprzedaży gruntów pod budowę hipermarketu, udziału miasta w spółce budującej jedno z opolskich osiedli mieszkaniowych i rozstrzygania przetargów na prace zlecane przez miasto.