Trwa ładowanie...
14-10-2014 14:20

Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair mógł być celem zamachu terrorysty

Oskarżony o terroryzm 26-letni Erol Incedal, którego proces ze względu na bezpieczeństwo państwa zostanie częściowo utajniony, mógł planować zamach na byłego premiera Tony'ego Blaira - podał sąd.

Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair mógł być celem zamachu terrorystyŹródło: AFP, fot: Miguel Medina
d3rl82b
d3rl82b

Aresztowany w ubiegłym roku Incedal jest oskarżony o przygotowywanie aktów terroru i o posiadanie instrukcji konstruowania ładunków wybuchowych. W samochodzie oskarżonego, którego zatrzymano we wrześniu 2013 roku z powodu wykroczenia drogowego, znaleziono adres posiadłości Tony'ego Blaira i jego żony Charie.

W dniu otwarcia procesu oskarżenie oświadczyło, że akty terroru, które planowali Incedal i drugi mężczyzna oskarżony wraz z nim, mogły być wymierzone albo przeciwko określonym osobistościom, albo też być takimi atakami, jak ten w roku 2008 w Bombaju, gdy w ataku niewielkiej 10-osobowej grupy pakistańskich terrorystów zginęło 166 osób.

Prokuratura zabiegała, by cały proces ze względu na bezpieczeństwo państwa toczył się przy drzwiach zamkniętych, co, jak pisze Reuters, było prośbą bezprecedensową w najnowszej historii brytyjskiego sądownictwa, lecz wniosek ten został odrzucony w czerwcu przez sąd apelacyjny.

Niemniej proces ma zostać częściowo utajniony.

61-letni Tony Blair, który ma dom w centrum Londynu, był premierem w latach 1997-2007, a obecnie jest wysłannikiem kwartetu bliskowschodniego (ONZ, UE, Rosja, USA) i zajmuje się procesem pokojowym w tym regionie.

d3rl82b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rl82b
Więcej tematów