Były premier Belgii Guy Verhofstadt skrytykował rządy PiS. "Wykonują pracę za Władimira Putina"
• Były premier Belgii Guy Verhofstadt skrytykował rządy PiS w Polsce
• Jarosław Kaczyński próbuje zawrócić Polskę z drogi liberalnej demokracji
• Jak napisał na Facebooku, w Polsce rządzi "narodowo-socjalistyczny rząd PiS"
• Polski rząd wykonuje pracę za Władimira Putina - stwierdził Verhofstadt
• Dodał, że UE musi "użyć swoich instrumentów" ws. Polski
Były premier Belgii i obecny szef frakcji liberałów (ALDE) w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt, mocno skrytykował rządy PiS w Polsce. "Biorąc pod uwagę determinację Władimira Putina w próbach zniszczenia europejskiej jedności i rządów prawa, obecny polski rząd wykonuje tę pracę za niego" - napisał na Facebooku. Według niego, UE musi "użyć swoich instrumentów", by "wymóc przestrzeganie europejskich wartości" i by "wspierać społeczeństwo obywatelskie".
Verhofstadt stwierdził, że "o poranku 24 grudnia polski Senat wprowadził prawo paraliżujące TK". "Jak tylko prawo to wejdzie w życie, Trybunał zostanie usunięty z listy demokratycznych (instytucji) kontrolnych" - dodał.
Według byłego premiera Belgii, Jarosław Kaczyński "z tylnego siedzenia kieruje działaniami narodowo-socjalistycznego rządu PiS" i "próbuje zawrócić Polskę z drogi liberalnej demokracji".
Zdaniem Verhofstadta, rząd PiS "przybliża Polskę do Moskwy; miejsca i reżimu, od którego Polacy mieli nadzieję, że uciekli 25 lat temu".
On the morning of the 24th December, the Polish Senate endorsed a law which paralyses the Constitutional Court....
Posted by Guy Verhofstadt on 27 grudnia 2015
"Biorąc pod uwagę determinację Władimira Putina w próbach zniszczenia europejskiej jedności i rządów prawa, obecny polski rząd wykonuje tę pracę za niego" - dodał we wpisie na Facebooku.
Według byłego premiera Belgii, lider Jarosław Kaczyński dąży do o wiele szybszych przemian w Polsce niż miało to miejsce np. na Węgrzech, gdy do władzy przez lata dochodził Viktor Orban. Dlatego - jego zdaniem - UE musi "użyć swoich instrumentów", by "wymóc przestrzeganie europejskich wartości" i by "wspierać społeczeństwo obywatelskie".