Trwa ładowanie...
d186onq
IAR
nagroda

Były polski minister środowiska uhonorowany w Watykanie

Były polski minister ochrony środowiska, profesor Jan Szyszko otrzymał nagrodę imienia Ettore Majorany "Nauka dla Pokoju", przyznawaną m. in. przez Papieską Akademię Nauk. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w siedzibie Akademii w Watykanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były polski minister środowiska uhonorowany w Watykanie
(PAP)
d186onq

Nagroda przyznawana jest za osiągnięcia naukowe, które służą sprawie pokoju i rozwoju. Jan Szyszko otrzymał ją za badania nad znaczeniem struktury krajobrazu wiejskiego i długofalowych zmian w systemie klimatycznym, a także nad wymianą dwutlenku węgla między ekosystemem i atmosferą. Z uznaniem spotkały się też jego prognozy dotyczące roli lasów i zarządzania krajobrazem w dziedzinie ochrony klimatu, środowiska i bioróżnorodności.

W przeszłości laureatem nagrody, ustanowionej 20 lat temu, był m.in. kardynał Joseph Ratzinger.

Patron wyróżnienia - Ettore Majorana - uważany za jednego z najwybitniejszych fizyków XX wieku. Był uczniem Enrico Fermiego i jak on zajmował się atomem i energią jądrową. Po tajemniczym zniknięciu w 1938 roku, w wieku zaledwie 32 lat, Majorana stał się symbolem naukowca przerażonego myślą o konsekwencjach swoich odkryć.

Marek Lehnert

d186onq

Podziel się opinią

Share
d186onq
d186onq
Więcej tematów