Trwa ładowanie...

Były ksiądz i zakonnica znęcali się nad dziećmi. Jest wyrok sądu

Sąd w Kaliszu wydał prawomocny wyrok w sprawie rodziców zastępczych z Ostrowa Wielkopolskiego. Były ksiądz i niedoszła zakonnica znęcali się nad czwórką dzieci. Wyrok sądu pierwszej instancja zapadł w 2014 roku. Teraz obniżono karę.

Były ksiądz i zakonnica znęcali się nad dziećmi. Jest wyrok sądu Były ksiądz i zakonnica znęcali się nad dziećmi. Jest wyrok sądu Fot: Pixabay.com
d384wyq
d384wyq

Pierwszy wyrok w sprawie zapadł w 2014 r. Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim skazał Jana G. i jego żonę Agatę G. na 5 lat pozbawienia wolności i 15-letni zakaz pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Małżeństwo zostało skazane za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad czworgiem dzieci w wieku od sześciu do 12 lat.

Ze względu na błędy formalne Sąd Okręgowy w Kaliszu w 2016 r. skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Były ksiądz i niedoszła zakonnica zostali skazani w lipcu 2020 r. Wyrok był taki sam, jak wcześniej. Złożyli jednak apelację, domagając się uniewinnienia. Ostatecznie kaliski sąd wydał w czwartek prawomocny wyrok. Małżeństwo zostało skazane na trzy lata więzienia. Wyrok jest niższy, ponieważ podczas apelacji wyeliminowano zarzut szczególnego okrucieństwa.

Dzieci bite po głowie tłuczkiem

O tym, co działo się w domu rodziny G. jako pierwsza dowiedziała się nauczycielka. Jedno z dzieci powiedziało jej, że boi się wracać do domu. Przekonywało, że jest bite młotkiem po głowie, o czym miały świadczyć siniaki na głowie.

d384wyq

Dyrekcja szkoły postanowiła zawiadomić o sprawie policję, która jeszcze tego samego dnia odebrała dzieci. Początkowo trafiły one do domu dziecka, a następnie do domu adopcyjnego.

Podczas procesu ustalono, że Jan G. i Agata G. bili dzieci po głowie tłuczkiem do mięsa, zmuszali do klęczenia w kącie przez wiele godzin. Dzieci miały być głodzone, przywiązywane do krzesła, krępowane w nocy, poniżane i zastraszone. Małżeństwo straszyło dzieci, że zostaną wywiezione i porzucone w lesie. 

W przeszłości Jan G. był księdzem, zaś jego żona niedoszłą zakonnicą w Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety - odeszła jednak przed złożeniem ślubów. Postanowili stworzyć rodzinę zastępczą ze względu na przeszłość Agaty G., która wychowywała się w domu adopcyjnym.

Pod opieką małżeństwa G. znajdowali się: czteroletnia dziewczynka i jej 11-letni brat. Małżeństwo zawiadomiło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, że chłopiec molestuje siostrę, co zakończyło się skierowaniem go do szpitala psychiatrycznego. U chłopca zdiagnozowano zaburzenia psychiczne, jednak nie stwierdzono, by dochodziło do molestowania. Później małżeństwo dostało pod opiekę rodzeństwo niepełnosprawnych chłopców w wieku czterech i sześciu lat, a także ośmiomiesięczną dziewczynkę.

Blizny na całe życie

W trakcie śledztwa wykazano, że w okresie od 2009 r. do października 2013 r. Jan G. i Agata G. znęcali się psychicznie i fizycznie nad czworgiem dzieci w wieku od sześciu do 12 lat.

d384wyq

Sprawa sądowa została wyłączona z jawności ze względu na dobro dzieci. Przesłuchano ponad 30 świadków. Okazało się, że w wyniku znęcania się dwoje dzieci ma trwałe blizny na ciele.

Źródło: tvn24.pl

Powrót nauczania zdalnego w szkołach. "Gdyby nie stało się w sposób formalny, stałoby się to w sposób rzeczywisty"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d384wyq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d384wyq
Więcej tematów