PolskaByły funkcjonariusz SB stanie przed sądem za grożenie śmiercią

Były funkcjonariusz SB stanie przed sądem za grożenie śmiercią

Zarzut grożenia śmiercią przesłuchiwanemu postawił prokurator Instytutu Pamięci Narodowej byłemu funkcjonariuszowi Służby Bezpieczeństwa w Nowym Targu (Podhale) - poinformowała Dorota Solak z krakowskiego IPN.

22.03.2007 | aktual.: 22.03.2007 16:11

76-letni obecnie Antoni P. w grudniu 1968 r. groził śmiercią zatrzymanemu Kazimierzowi P., wówczas kierownikowi zakładu poligraficznego w Nowym Targu. Mężczyznę zatrzymano w związku z drukowaniem przez niego w państwowym zakładzie materiałów o charakterze religijnym, takich m.in. jak świadectwa religii i modlitewniki.

To była ewidentnie polityczna sprawa. Kazimierz P. przyjmował zlecenia od duchownych i dlatego został zatrzymany - podkreśla prowadzący sprawę prokurator Piotr Świechowski z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie.

Według prokuratora, Antoni P., "będąc funkcjonariuszem państwa komunistycznego, przekroczył swoje uprawnienia podczas czynności wykonywanych z udziałem zatrzymanego Kazimierza P. poprzez wypowiadanie pod jego adresem gróźb pozbawienia go życia". W ocenie prokuratora, groźby te wzbudziły u zatrzymanego mężczyzny uzasadnione obawy, że zostaną spełnione, zwłaszcza że "przy uwzględnieniu miejsca i charakteru zdarzenia zachodziło prawdopodobieństwo ich spełnienia".

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie zajęła się sprawą po zgłoszeniu jej przez Kazimierza P., który złożył w IPN ankietę osoby represjonowanej. Antoniemu P. grozi do 3 lat pozbawienia wolności. W ciągu miesiąca - dwóch sprawa powinna trafić do Sądu Rejonowego w Nowym Targu.

Antoni P. podczas przesłuchania przez prokuratora IPN nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił udziału w konfrontacji z pokrzywdzonym. Antoni P. zakończył pracę w SB w 1972 r. w stopniu porucznika. Przełożeni uznali, że nie jest przydatny i oficer złożył wniosek o zwolnienie ze służby. Mężczyzna ma średnie wykształcenie. Jest inwalidą I grupy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)