Trwa ładowanie...
d3ffqvx

Były dyktator największym Portugalczykiem

Były portugalski dyktator Antonio de
Oliveira Salazar w opinii widzów jednego z programów telewizyjnych
w Portugalii był największym Portugalczykiem w historii.

d3ffqvx
d3ffqvx

Salazar stał na czele rządu od 1932 do 1968 roku. Jego autorytarny i represyjny reżim, znany pod nazwą Nowego Państwa (Estado Novo), łączył w sobie idee korporacjonizmu i nacjonalizmu. W niedzielę wieczorem właśnie na niego głosowało 41% widzów programu "Wielki Portugalczyk".

Widzowie musieli wybrać spośród 10 postaci historycznych, takich jak np. pierwszy król Portugalii Alfons I Zdobywca, reformista czasów oświecenia markiz Sebastiao Pombal, czy wielcy odkrywcy - Henryk Żeglarz i Vasco da Gama.

Jednak to Salazar okazał się najpopularniejszy. Za dyktatorem - z 19% głosów - znalazł się zmarły niedawno działacz komunistyczny Awlvaro Cunhal. Za nim, z 13% poparcia, uplasował się Aristides Sousa Mendes - dyplomata, który podczas drugiej wojny światowej ratował niemieckich Żydów przed hitlerowcami.

Zastępca szefa gazety "Diario Economico" Pedro Marques Pereira uznał decyzję telewidzów za "absurdalną". Ukazuje ona poziom rozwoju Portugalczyków - powiedział. Ludzie głosują na to, co znają, a takie postacie jak Salazar czy Cunhal wciąż są w pamięci. Aby wiedzieć więcej o pozostałych, prawdopodobnie konieczne byłyby studia- zauważył.

d3ffqvx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ffqvx
Więcej tematów