Trwa ładowanie...

Były doradca Kohla: Merkel powinna pojechać do Moskwy

Zdaniem byłego doradcy Helmuta Kohla, Horsta Teltschika, kanclerz Niemiec Angela Merkel odgrywa kluczową rolę w kontaktach Zachodu z Rosją i dlatego powinna osobiście udać się do Moskwy na spotkanie w sprawie Ukrainy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Share
Władimir Putin
Władimir PutinŹródło: AFP, Fot: MIKHAIL KLIMENTYEV
d4hpyi7

- Widzimy, że niemiecka kanclerz odgrywa kluczową rolę w kontaktach z Putinem. Merkel powinna się zastanowić, czy nie powinna polecieć - z tym czy owym partnerem z Europy - do Moskwy, aby spotkać się tam z Putinem i porozmawiać z nim - powiedział Teltschik w wywiadzie udzielonym w sobotę rozgłośni radiowej Deutschlandfunk.

- Nie ma nic lepszego niż (bezpośrednia) rozmowa - podkreślił niemiecki polityk, który na przełomie lat 80. i 90. był głównym wysłannikiem ówczesnego kanclerza RFN Kohla do spraw kontaktów z Moskwą i Warszawą.

Teltschik zaznaczył, że rozmowy między przywódcami skonfliktowanych krajów odbywały się nawet w czasach zimnej wojny. Wymienił kanclerza Willy'ego Brandta, który pomimo zdławienia przez Kreml w 1968 roku Praskiej Wiosny spotykał się z Leonidem Breżniewem. - W 1983 roku ZSRR groził nam trzecią wojną światową, a mimo to Kohl spotkał się w Moskwie z Jurijem Andropowem - powiedział Teltschik. Jak podkreślił, bezpośrednie kontakty to nadal "najwłaściwsza polityka".

d4hpyi7

Teltschik uważa, że byłoby lepiej, gdyby Amerykanie "trzymali się z daleka od konfliktu na Ukrainie". Zwrócił uwagę, że oświadczenia polityków rosyjskich pełne są "konspiracyjnych teorii" o odpowiedzialności USA za konflikt. Rosyjska propaganda określa Europejczyków mianem "marionetek" Ameryki, co utrudnia rozmowy - wyjaśnił niemiecki polityk.

Europejczycy nie potrzebują - zdaniem Teltschika - w tym przypadku Amerykanów, chociaż - jak zaznaczył - Polacy i Bałtowie są innego zdania, co "jest zrozumiałe". Merkel wraz z innymi przywódcami UE powinna przejąć kierownictwo rozmów z Rosją, bez podpierania się Amerykanami - uważa były doradca Kohla.

Zdaniem Teltschika Putinowi chodzi o zachowanie twarzy, przede wszystkim wobec własnych obywateli. Większość Rosjan uważa, że powinien on bronić rosyjskich interesów na całej Ukrainie, a przynajmniej we wschodniej części tego kraju. - Zachód nie powinien mówić tylko o sankcjach, ale powinien zastanowić się, jak będzie można w przyszłości ze sobą współpracować - powiedział były doradca Kohla.

Od początku kryzysu na Ukrainie Merkel wielokrotnie rozmawiała z Putinem przez telefon; spotykała się z nim też przy okazji ważnych wydarzeń międzynarodowych. Sugestie dziennikarzy, że powinna osobiście pojechać do Moskwy, określane są przez jej rzeczników jako bezprzedmiotowe.

d4hpyi7

Podziel się opinią

Share
d4hpyi7
d4hpyi7
Więcej tematów