Były chiński minister bezpieczeństwa publicznego oskarżony o korupcję
B. minister bezpieczeństwa publicznego Chin Zhou Yongkang został oskarżony o korupcję, nadużycie władzy i dobrowolne ujawnienie tajemnic państwowych - podała w piątek Xinhua. Zhou jest najwyższą rangą osobistością uwikłaną w skandal korupcyjny w historii ChRL.
Wydanie przez sąd w Tianjin (Tiencin) na północy Chin aktu oskarżenia toruje drogę do historycznego procesu byłego członka Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Daty rozpoczęcia procesu 72-letniego polityka nie podano.
Zhou nie był widziany publicznie od jesieni 2013 roku. Został wydalony z KPCh i aresztowany pod koniec 2014 r.
Funkcję ministra bezpieczeństwa publicznego pełnił w latach 2003-2007. W latach 2007-2012 stał na czele wpływowej partyjnej Komisji ds. Polityki i Prawa, nadzorującej wszystkie organy egzekwowania prawa, łącznie z policją.
U szczytu swoich wpływów Zhou objął jedno z najważniejszych stanowisk w Chinach - nadzór nad siłami policyjnymi, aparatem wywiadu cywilnego, paramilitarną Ludową Policją Zbrojną, sędziami i prokuratorami, a później został awansowany na członka Stałego Komitetu Biura Politycznego KC KPCh. Po przejściu Zhou na emeryturę w 2012 roku prerogatywy ministra bezpieczeństwa publicznego, uznane za zbyt potężne, zostały zmniejszone.
Oskarżenie Zhou to dowód, że prezydent Xi Jinping poważniej niż jego poprzednicy podchodzi do walki z korupcją, która stała się jednym z jego głównych celów. Lansowana przez Xi kampania antykorupcyjna, w wyniku której ukarano już tysiące urzędników różnego szczebla, cieszy się ogromnym poparciem Chińczyków.
Nakazując przeprowadzenie śledztwa przeciwko Zhou prezydent Xi złamał niepisaną zasadę, że członkowie Biura Politycznego po przejściu emeryturę nie są poddawani kontroli - wyjaśnia Reuters.
Agencja powołuje się też na źródła związane z chińskim przywództwem, według których Xi zależało na tym, by doprowadzić do upadku Zhou, gdyż w celu utrzymania swych wpływów polityk miał spiskować w sprawie nominacji przed XVIII zjazdem KPCh. To podczas tego zjazdu Xi został nowym sekretarzem generalnym KPCh.
Zobacz także: Chińska gospodarka słabnie