Trwa ładowanie...
29-07-2013 17:40

Były ambasador USA w Izraelu wysłannikiem pokojowym na Bliski Wschód

Sekretarz stanu USA John Kerry ogłosił, że były ambasador Stanów Zjednoczonych w Izraelu Martin Indyk został mianowany wysłannikiem pokojowym Waszyngtonu na Bliski Wschód z zadaniem nadzorowania negocjacji izraelsko-palestyńskich.

Były ambasador USA w Izraelu wysłannikiem pokojowym na Bliski WschódŹródło: AFP, fot: Paul J. Richards
d478jrq
d478jrq

Rokowania te, znajdujące się od blisko trzech lat w impasie, mają zostać wznowione jeszcze w poniedziałek - między innymi dzięki intensywnym osobistym wysiłkom dyplomatycznym Kerry'ego.

Indyk był ambasadorem w Izraelu dwukrotnie - w latach 1995-97 i od roku 2000 do 2001.

Rokowania w sprawie trwałego porozumienia pokojowego na Bliskim Wschodzie załamały się w 2010 roku w następstwie sporu o granice przyszłego państwa palestyńskiego i niechęci Izraela do wstrzymania akcji osadniczej na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Palestyńczycy chcą, by ich państwo obejmowało całość Zachodniego Brzegu w granicach sprzed wojny sześciodniowej 1967 roku - czyli wraz z wschodnią Jerozolimą, uważaną przez Izrael za część jego terytorium.

Po miesiącach intensywnych i poufnych działań mediacyjnych Kerry ogłosił 19 lipca w stolicy Jordanii Ammanie, że obie strony położyły podstawy pod wznowienie negocjacji na temat - jak to określił - tak zwanych kwestii końcowego statusu, których rozwiązanie jest niezbędne dla ostatecznego uregulowania sporu.

d478jrq

Negocjatorzy izraelscy i palestyńscy mają się spotkać w Waszyngtonie w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego, a następnie kontynuować negocjacje we wtorek.

Prezydent Barack Obama wyraził zadowolenie ze wznowienia rozmów izraelsko-palestyńskich, ale jednocześnie ostrzegł, że będą one żmudne.

- To obiecujący krok naprzód, choć pozostaje do wykonania wielka praca i konieczne będą trudne wybory - oświadczył prezydent. Dodał, iż Stany Zjednoczone są gotowe do udzielenia wsparcia tym negocjacjom, których celem jest doprowadzenie do pokojowej i bezpiecznej koegzystencji dwóch państw.

d478jrq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d478jrq
Więcej tematów