Trwa ładowanie...
IAR

Były ambasador Izraela po wysłuchaniu przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy: nie przypominam sobie, by podobne słowa padły w ostatnich latach

• Były ambasador Izraela skomentował wypowiedź prezydenta Polski • Weiss: nie pamiętam w ostatnich latach takich słów z ust lidera Polski • Prezydent przemawiał podczas obchodów 71. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz
Share
Prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia na terenie byłego KL Auschwitz
Prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia na terenie byłego KL AuschwitzŹródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
d2ft9hl

- Auschwitz to nie jest tylko muzeum. Auschwitz to nie jest tylko wielki grób, bo prochy pomordowanych są wszędzie i można powiedzieć, że to miejsce jest jednym wielkim grobem. Więc nie jest to tylko upamiętnienie. Chciałbym, i wierzę głęboko, że tak jest, że Auschwitz to jest i zawsze będzie, w tym znaczeniu świadomościowym, teraźniejszość, teraźniejszość dla całego świata - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 71. rocznicy wyzwolenia b. niemieckiego obozu Auschwitz. W uroczystościach uczestniczyło ok. 80 byłych więźniów. Jak podkreślił, to "wielki znak i ostrzeżenie przed tym, co może się stać, gdy zagubi się władza i omota społeczeństwo". - Co może się stać, jeżeli życie społeczne, publiczne, polityczne zdominuje nienawiść. Co może się stać, jeżeli prawo międzynarodowe jest łamane, a społeczność międzynarodowa w porę nie reaguje. Co może się stać, jeżeli państwa zachowują się agresywnie wobec innych, jeżeli zagarniają ich terytoria, jeżeli szerzą wojnę i nienawiść - mówił prezydent.

Prezydent - w byłym hitlerowskim obozie zagłady - mówił o konieczności obrony swojej ojczyzny i narodu. - Dla mnie jako Polaka, dla prezydenta Rzeczpospolitej, ale także dla państwa Izrael od początku jego istnienia, Auschwitz jest wielką lekcją tego, że trzeba czynić wszystko, by chronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli. I że dla władz jest to najwyższy obowiązek - powiedział Andrzej Duda.

Szewach Weiss skomentował słowa prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystości rocznicowych wyzwolenia Auschwitz. Były przewodniczący Knesetu, mówił na antenie Polskiego Radia 24, że takiej opinii polskich władz nie słyszał od dawna.

Zdaniem byłego ambasadora Izraela w Polsce te słowa potwierdzają prawo jego kraju do sprawiedliwej obrony. - To jest najważniejsze zdanie w tej przemowie i nie pamiętam w ostatnich latach takich słów z ust lidera Polski - mówił Szewach Weiss.

d2ft9hl

Podziel się opinią

Share
d2ft9hl
d2ft9hl
Więcej tematów