Trwa ładowanie...
d1zscjr

Byli posłowie PiS pobrali dziesiątki tysięcy złotych. Do Madrytu i z powrotem mieli jechać 4 dni

"Fakty" TVN dotarły do "kart podróży samochodem prywatnym", jakie złożyli w sejmie byli już posłowie PiS przed wyjazdem do Madrytu. Wynika z nich, że samochodowa podróż do Hiszpanii i z powrotem miała zająć im łącznie cztery dni. Wiadomo też, że Adam Hofman i Mariusz Antoni Kamiński na podróże zagraniczne w ostatnich latach pobrali z sejmu dziesiątki tysięcy złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mariusz Antoni Kamiński i Adam Hofman
Mariusz Antoni Kamiński i Adam Hofman (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)
d1zscjr

Na dokumentach złożonych przez Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Rogackiego widnieje data 8 października (Adam Hofman nie napisał daty złożenia karty). Wedle wcześniejszych informacji podawanych przez Radio ZET, bilety lotnicze do Madrytu politycy mieli zakupić pod koniec września.

Na złożonych rozliczeniach cała trójka zaznaczyła opcję "rezerwacja hotelu we własnym zakresie - bez śniadania".

Dziesiątki tysięcy złotych na podróże

d1zscjr

"Fakty" TVN podały też, że tylko w tej kadencji Hofman wyjeżdżał za granicę 20 razy, z czego w 19 przypadkach pobierał rozliczenia za przejazdy samochodowe - w sumie na kwotę ponad 53 tys. zł. Były to podróże m.in. do Strasburga, Paryża, czy... Londynu. Z kolei Mariusz Antoni Kamiński rozliczył 30 wyjazdów, z czego 21 samochodem, łącznie na ponad 55 tys. zł.

Tymczasem tygodnik "Newsweek" ustalił, że w ciągu pięciu lat pracy w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy Adam Hofman wziął udział tylko w sześciu głosowaniach na sali plenarnej. Znacznie bogatsza jest historia jego rozliczeń za przejazdy samochodowe związane z pracą w Zgromadzeniu. Poseł za 25 wyjazdów pobrał z kancelarii sejmu zwrot za nie w łącznej wysokości ok. 64 tys.

Już wcześniej RMF FM podał, że wyjazdy posłów Adama Rogackiego, Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Hofmana na spotkania Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka tylko w 2013 roku kosztowały prawie 30 tysięcy złotych.

Usunięci z partii

d1zscjr

Komitet polityczny PiS jednogłośną decyzją zadecydował o usunięciu z partii całej trójki. Posłowie mają możliwość odwołania się do koleżeńskiego sądu partyjnego.

- Dla nas sprawa jest zamknięta. (...) Mam nadzieję, że najbliższe dni przebiegną na dyskusji o samorządzie, małych ojczyznach - powiedział po posiedzeniu komitetu Marcin Mastalerek, który objął funkcję rzecznika partii po Hofmanie.

Sprawa ma związek ze o służbową podróżą posłów PiS do Madrytu na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - rozpoczętą 30 października tego roku. Media donosiły w ostatnich dniach, że w wyjeździe posłom towarzyszyły żony i że z ich udziałem doszło do incydentu na pokładzie samolotu, którym posłowie wracali z Madrytu. Media informowały ponadto, że posłowie wzięli na tę podróż kilkanaście tysięcy złotych zaliczki, zgłaszając wyjazd samochodem; w rzeczywistości polecieli tanimi liniami lotniczymi.

Źródło: "Newsweek", "Fakty" TVN, RMF FM, PAP

d1zscjr

Zobacz też: Komitet polityczny zamknie sprawę posłów PiS

d1zscjr

Podziel się opinią

Share
d1zscjr
d1zscjr
Więcej tematów