Była sekretarka z obozu koncentracyjnego Stutthof skazana
We wtorek zapadł wyrok w procesie 97-letniej Irmgard Furchner, byłej sekretarki komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Sąd uznał ją winną współudziału w zabójstwie ponad 11 tys. osób i skazał na dwa lata więzienia w zawieszeniu.
20.12.2022 | aktual.: 20.12.2022 11:33
Wyrok w sprawie 97-letniej Irmgard Furchner zapadł w sądzie okręgowym w Itzehoe w Niemczech. O sądowym rozstrzygnięciu, podjętym po trwającym ponad rok procesie, poinformowała agencja dpa.
Furchner jest pierwszą osobą cywilną w Niemczech postawioną przed sądem i skazaną za zbrodnie w obozie koncentracyjnym.
97-letnia obecnie Irmgard Furchner pracowała w latach 1943-1945 jako sekretarka komendanta KL Stutthof Paula Wernera Hoppego, przyczyniając się w ten sposób do funkcjonowania obozu koncentracyjnego. Prokuratura oskarżyła ją o pomocnictwo w morderstwie w co najmniej 10 tys. przypadków oraz pomocnictwo w próbie morderstwa w kolejnych przypadkach.
Śledztwo w tej sprawie trwało od 2016 roku. Przedstawiciel prokuratury podkreślił, że postępowanie było trudne i czasochłonne. W toku postępowania przesłuchano świadków z USA i Izraela. Ponadto prokuratura skorzystała z ekspertyzy historyka.
Proces Furchner miał rozpocząć się 30 września 2021 roku. Jednak 96-latka nie zjawiła się w sądzie po wyjściu z domu opieki, w którym przebywa. Wsiadła w taksówkę i uciekła. Zatrzymano ją po kilku godzinach poszukiwań. Rozpoczęcie procesu sąd musiał przełożyć.
Obóz koncentracyjny Stutthof
1 września 1939 r. Niemcy najechały na Polskę i wbrew prawu międzynarodowemu przyłączyły Wolne Miasto Gdańsk. W granicach Wolnego Miasta Gdańska we wsi Stutthof niemieccy okupanci utworzyli obóz. 2 września przybył tam pierwszy transport więźniów z około 150 Polakami aresztowanymi dzień wcześniej w Gdańsku.
Początkowo Niemcy wykorzystywali obóz do prowadzenia polityki eksterminacyjnej wobec "niepożądanych elementów polskich" – głównie inteligencji z Gdańska i Pomorza. Od 1942 r. w Stutthofie więziono także Polaków z innych regionów oraz osoby z różnych krajów Europy. Od połowy 1944 r. obóz służył również niemieckim okupantom w tzw. ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej – systematycznym mordowaniu europejskich Żydów.
Zobacz także
Od 1939 do 1945 roku w Stutthofie więziono około 110 000 mężczyzn, kobiet i dzieci z 28 krajów. Większość z nich pochodziła z Polski, Związku Radzieckiego i Rzeszy Niemieckiej. Wśród więźniów było około 50 000 osób narodowości żydowskiej. Niemcy zamordowali blisko 65 000 więźniów tego obozu. Wielu z nich zmarło z przepracowania, niedożywienia i chorób. Podczas ewakuacji obozu i marszów śmierci zamordowano kilka tysięcy więźniów.
Obóz koncentracyjny Stutthof miał powierzchnię 120 ha. 39 podobozów rozciągało się od Politz (dziś Police) koło Szczecina po Królewiec (dziś Kaliningrad), Thorn (dziś Toruń) i Bromberg (dziś Bydgoszcz).