Trwa ładowanie...

Była minister oświaty Gruzji Chatia Dekanoidze szefem policji Ukrainy

Była gruzińska minister edukacji Chatia Dekanoidze została mianowana szefem Narodowej Policji Ukrainy. Decyzję podjęto na posiedzeniu ukraińskiego rządu w środę wieczorem. Propozycję zgłosił premier Arsenij Jaceniuk - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.
Share
Była minister oświaty Gruzji Chatia Dekanoidze szefem policji Ukrainy
Źródło: PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski
d298g2s

Narodowa Policja Ukrainy została powołana do życia w lipcu 2015 roku zgodnie z planami reformy opracowanej przez szefa MSW Ukrainy Arsena Awakowa. Ma zastąpić skorumpowaną i mającą złą opinię postradziecką milicję.

38-letnia Chatia Dekanoidze jest Gruzinką. Była bliską współpracowniczką byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, obecnie szefa administracji obwodowej w Odessie.

W latach 2007-12 Dekanoidze pełniła funkcję rektora gruzińskiej Akademii Policji. W 2012 roku była ministrem oświaty i edukacji Gruzji. Po przegranej Zjednoczonego Ruchu Narodowego w wyborach parlamentarnych w 2012 roku wyemigrowała na Ukrainę, gdzie po zwycięstwie "rewolucji godności" pracowała jako doradca ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa.

d298g2s

Agencja Interfaks-Ukraina zaznacza, że kontrkandydatką Dekanoidze na stanowisko szefa ukraińskiej policji była jej rodaczka, Eka Zguładze, wiceminister spraw zagranicznych Gruzji w latach 2006-12, która od grudnia 2014 roku zajmuje stanowisko pierwszego wiceministra w MSW Ukrainy. Zguładze miała jednak nie przyjąć propozycji.

Chatia Dekanoidze jest kolejną cudzoziemką, która obejmuje wysokie stanowisko państwowe w przechodzącym przez transformację ustrojową i gospodarczą państwie ukraińskim. 30 maja 2015 roku szefem państwowej administracji obwodowej w Odessie został były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Zaprosił on do współpracy m.in. Mariję Gajdar, córkę zmarłego w grudniu 2009 roku Jegora Gajdara, wybitnego ekonomisty i polityka, architekta reform wolnorynkowych w Rosji w latach 90. Za resort finansów odpowiada od grudnia 2014 Amerykanka Natalia Jaresko, która wcześniej pracowała w dyplomacji USA i zajmowała się działalnością biznesową. W grudniu 2014 roku otrzymała ona obywatelstwo ukraińskie.

Zobacz także: Rosjanka, która walczyła za Ukrainę w Donbasie

d298g2s

Podziel się opinią

Share
d298g2s
d298g2s
Więcej tematów