Był geniuszem matematyki i współtwórcą bomby wodorowej. Mija 40 lat od śmierci Stanisława Ulama
40 lat temu, 13 maja 1984 r., zmarł Stanisław Ulam, wybitny matematyk i współtwórca bomby wodorowej. Jego prace wciąż inspirują naukowców na całym świecie, a jego życie i osiągnięcia naukowe są tematem infografiki historycznej IPN. Co warto wiedzieć o tym matematyku?
Stanisław Ulam, urodzony 13 kwietnia 1909 r. we Lwowie, był synem zamożnego adwokata. Mimo namów rodziców, by studiował prawo, wybrał matematykę na Politechnice Lwowskiej. Już na początku studiów zwrócił uwagę profesora Kazimierza Kuratowskiego, co zaowocowało jego aktywnym udziałem w życiu naukowym.
Stanisław Ulam - kariera naukowa i emigracja
Ulam uczestniczył w wielu kongresach matematycznych, a jego prace były cytowane przez wybitnych naukowców. W 1935 r. został zaproszony do współpracy w Princeton przez Johna von Neumanna. W 1939 r. wyemigrował do USA, gdzie pracował na Harvardzie i w Los Alamos, przyczyniając się do powstania bomby wodorowej.
W Los Alamos Ulam obalił błędną teorię Edwarda Tellera dotyczącą bomby wodorowej, proponując poprawny sposób konstrukcji zapalnika. Jego prace obejmowały także teorię systemów nieliniowych i metodę Monte Carlo, stosowaną w modelowaniu matematycznym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
HIMARS-y uderzyły pod Kurskiem. Wielka siła broni z USA
Po wojnie Ulam kontynuował karierę naukową, wykładając na wielu prestiżowych uczelniach. Był członkiem licznych akademii naukowych i konsultantem Komitetu Doradczego ds. Naukowych prezydenta Kennedy’ego. Otrzymał doktoraty honoris causa od kilku uniwersytetów.
Dziedzictwo Stanisława Ulama
Stanisław Ulam zmarł 13 maja 1984 r. w Santa Fe. Jego prace i odkrycia wciąż mają ogromny wpływ na współczesną naukę. Ulam nigdy nie wątpił w sens pracy teoretycznej, nawet jeśli jej wyniki były kontrowersyjne z moralnego punktu widzenia.
Lwowska szkoła matematyczna, której historia sięga Uniwersytetu Jana Kazimierza, jest symbolem polskiej myśli matematycznej. Wybitni matematycy, tacy jak Stanisław Ulam, tworzyli unikalne środowisko intelektualne, które do dziś inspiruje naukowców na całym świecie.
Polska, dzięki tej tradycji, osiąga znakomite wyniki w międzynarodowych konkursach informatycznych. W klasyfikacji medalowej Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej Polska zajmuje drugie miejsce, ustępując jedynie Chinom. To dowód na trwałość dziedzictwa lwowskiej szkoły matematycznej.
Źródła: dzieje.pl, IPN, gov.pl