Bush decyduje o życiu i śmierci
Gubernator Florydy Jeb Bush nakazał we wtorek lekarzom, by natychmiast wznowili sztuczne odżywianie 39-letniej Terri Schiavo, która od 13 lat pozostaje w stanie śpiączki.
Schiavo, którą po tygodniowej przerwie ponownie podłączono do aparatury podtrzymującej życie, znajduje się obecnie w szpitalu Morton Plant w Tallahassee na Florydzie. Zdaniem lekarzy, mózg kobiety został bezpowrotnie uszkodzony w 1990 r. i bez sztucznego odżywiania mogłaby przeżyć jeszcze tylko tydzień.
Nakazując podłączenie kobiety do aparatury podtrzymującej życie, gubernator Bush (brat prezydenta Busha) przeciął trwający od pewnego czasu spór w jej sprawie między amerykańskimi prawnikami i medykami.
Zajęcia się sprawą Terri Schiavo dwukrotnie odmówił Sąd Najwyższy Florydy. Nie chciał jej też rozpatrywać Sąd Najwyższy USA. Zgromadzenie stanowe Florydy uzależniło dalsze postępowanie w sprawie Terri Schiavo - mimo przegłosowania sprawy - od decyzji gubernatora Busha. Zdaniem Demokratów, gubernator Jeb Bush przekroczył swe uprawnienia, ograniczając swobodę konstytucyjną obywatela do rezygnacji ze sztucznego podtrzymania życia.
Głośna w całej Ameryce sprawa może - zdaniem prawników - mieć precedensowe znaczenie w debacie na temat eutanazji. Wcześniej trafiła ona do zgromadzenia stanowego Florydy, gdzie obie izby uznały argumentację rodziców kobiety, domagających się sztucznego podtrzymywania jej życia.
Mąż Terri, który tydzień temu odebrał ją ze szpitala i umieścił w hospicjum, twierdził, że jego żona nigdy nie chciała żyć w ten sposób i sama prosiłaby o skrócenie cierpień. Nie jest w stanie sama przyjmować wody i pokarmów; jej rodzice uważają jednak - wbrew diagnozom kilku konsyliów lekarskich - iż możliwy jest jej powrót do zdrowia.