Trwa ładowanie...
d3tmjpv

Bush: broń masowej zagłady w Korei Północnej

(AFP)
Prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush zarzucił w sobotę przywódcy Północnej Korei Kim Dzong-Ilowi, że nie chce porozumienia z Koreą Południową i przygotowuje broń masowej zagłady.

Share
d3tmjpv

W wywiadzie dla południowokoreańskiej telewizji Bush powiedział, że Kim Dzong-Il nie reprezentuje swojego narodu. Amerykański prezydent dodał, że jego krajowi bardzo zależy na dialogu na Półwyspie Koreańskim. Człowiek, który głodzi swój naród i przygotowuje broń masowego rażenia, wybrał jednak inną drogę - powiedział Bush, komentując politykę północnokoreańskiego przywódcy.

W sobotę prezydent Bush udaje się do Azji. W czasie sześciodniowej wizyty odwiedzi Chiny, Japonię i Koreę Południową.

Podróż do Azji była pierwotnie zaplanowana na październik, ale ataki terrorystyczne z 11 września zmieniły kalendarz wizyt zagranicznych amerykańskiego prezydenta. Zmieniły się też główne cele polityki zagranicznej USA. Dlatego w czasie spotkań z przywódcami państw azjatyckich będzie dominować kwestia walki ze światowym terroryzmem.

Komentatorzy szczególnie podkreślają wagę wizyty w Korei Południowej, która od pewnego czasu stara się poprawić stosunki z północnym sąsiadem. Tymczasem to właśnie Koreę Północną, Bush zaliczył niedawno do tak zwanej "osi zła" - czyli grupy państw, które są największym zagrożeniem dla światowego pokoju.

W czasie konferencji prasowej poprzedzającej wizytę w Azji, doradca Busha do spraw bezpieczeństwa, Condoleezza Rice, określiła Koreę Północną mianem "handlarza" technologią rakietową, który jest gotów sprzedawać ją każdemu, kto tylko zechce zapłacić. (reb)

d3tmjpv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tmjpv
d3tmjpv
Więcej tematów