Burzliwe pożegnanie z upałem. Zdążymy za nim zatęsknić
Fala dotkliwych upałów, przeplatanych gwałtownymi zjawiskami pogodowymi: burzami, nawałnicami, a nawet trąbami powietrznymi, już za nami. Pierwsza połowa sierpnia, jak wynika z prognoz meteorologów, będzie zdecydowanie chłodniejsza.
02.08.2021 09:34
Lipiec zapisał się w Polsce jako jeden z najcieplejszych w historii pomiarów meteorologicznych. Średnia temperatura powietrza była o ponad 2 stopnie wyższa od normy wieloletniej. Jak zwraca uwagę serwis twojapogoda.pl, tylko pięć lipców od końca osiemnastego wieku było równie ciepłych lub jeszcze cieplejszych.
Upały w lipcu najbardziej dały się we znaki mieszkańcom Podlasia. Średnia temperatura powietrza na polskim biegunie zimna była wyższa aż o 3 stopnie.
Pogoda. Upały odeszły. Nadciąga ochłodzenie
W lipcu mieliśmy do czynienia z anomaliami temperatury. Jaki będzie sierpień? Okazuje się, że pierwsze dwa tygodnie również będą się różnić od tego, co serwowała nam pogoda w ostatnich latach. Może być chłodniej o nawet 2-4 st. C niż w latach 1991-2020.
Nad Polskę napływać będzie chłodniejsze powietrze znad Atlantyku Północnego. To ono sprawi, że termometry nie będą pokazywać więcej niż 19-28 st. C.
Najcieplej będzie na południu i południowym wschodzie. Najchłodniej ma być na zachodzie i północy kraju.
Pogoda. Lepiej przełóż urlop
Do połowy miesiąca raczej nie należy spodziewać się upałów - słupek rtęcie nie poszybuje powyżej 30 kreski.
Niestety, pierwsza połowa sierpnia nie będzie sprzyjała odpoczynkowi nad morzem czy jeziorami. Opady deszczu i silny wiatr, a nawet burze nie będą niczym nadzwyczajnym.
Na nasze samopoczucie wpływać mogą też częste wahania ciśnienia.
Z długoterminowych prognoz wynika, że upalne dni jeszcze wrócą. Znów termometry wskazywać mają powyżej 30 st. C. Będzie tak jednak dopiero w drugiej połowie sierpnia.
Niszczące upały na południu Europy
Polacy i mieszkańcy zachodniej Europy będą mogli odpocząć od upałów. Niestety, pozostaną one nadal na południu kontynentu. Od południowych Włoch, Sycylii, przez Grecję, po zachód Turcji z nieba wciąż leje się żar. Termometry wciąż wskazują powyżej 40 stopni, a lokalnie pojawia się temperatura na poziomie 45 stopni Celsjusza.
Tak wysokie temperatury i brak opadów deszczu sprawiły, że na południu Europy wzrosło zagrożenie pożarowe. Ogień już trawi duże połacie Sycylii i Grecji. Najsilniejsze, niszczące pożary występują obecnie w Turcji.
Źródło: twojapogoda.pl, fanipogody.pl, wxcharts.com