Trwa ładowanie...
d3dkld8

Burze z gradem i intensywne opady deszczu we wschodniej i centralnej Polsce

W sobotę w wielu regionach temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, ale po południu zagrzmi na wschodzie, w centrum i na południu kraju. Pojawią się tam gwałtowne burze - lokalnie z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla kilku województw. Na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie możliwe są trąby powietrzne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Burzowy front przechodzi nad Polską (PAP, Fot: Łukasz Ogrodowczyk)
d3dkld8

Na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie możliwe są trąby powietrzne

W sobotę może padać z przerwami w większości kraju. Na południu i wschodzie pojawią się gwałtowne burze. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 90 km/h. Na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie możliwe są trąby powietrzne rzędu 110 km/h.

Tak wyglądała droga w okolicach wsi Rytel

Na południu i południowym wschodzie Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu, miejscami, zwłaszcza na krańcach wschodnich burz, lokalnie z gradem.

d3dkld8

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wschodnim wybrzeżu umiarkowany i dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. W rejonach burz powieje mocniej, do 80 km/h.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują dla województw: podlaskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w województwach śląskim i małopolskim.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina także o zasadach bezpieczeństwa w czasie burzy. Należy nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu, zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie i balkonie, a także odłączyć od prądu sprzęt domowy. Będąc poza domem, należy unikać otwartych przestrzeni oraz stania pod jedynym w okolicy drzewem lub masztem. Należy również unikać kontaktu z metalowymi przedmiotami.

d3dkld8

W przypadku przebywania w górach trzeba jak najszybciej zejść ze szczytu, natomiast będąc na otwartym kąpielisku - wyjść z wody i oddalić się od brzegu. Jadąc samochodem, należy zjechać na parking, z dala od drzew.

RCB przypomina też, że w razie zauważenia niebezpiecznego zdarzenia należy zadzwonić po pomoc na numery alarmowe 112 lub 997.

Źródło: WP, IMiGW, TVN Meteo, PAP

d3dkld8

Podziel się opinią

Share

d3dkld8

d3dkld8
Więcej tematów