PolskaBurze przeszły nad Polską. Prawie 4885 interwencji straży pożarnej

Burze przeszły nad Polską. Prawie 4885 interwencji straży pożarnej

• W związku z silnymi nawałnicami, które przeszły nad Polską, strażacy interweniowali 4885 razy
• Najwięcej interwencji było na terenie województw śląskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego
• Trzy osoby zostały ranne w miejscowości Łankiejmy. Na jadący szynobus spadło tam drzewo
• W miejscowości Przeździatka-Kolonia w województwie mazowieckim samochód osobowy najechał na leżące na drodze drzewo powalone przez wiatr, w wyniku czego zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne
• W Nieporęcie nad Zalewem Zegrzyńskim piorun poraził na plaży dwie osoby, które burzę chciały przeczekać pod parasolem. Chłopiec i dziewczyna są pod opieką lekarzy
• Burza zaskoczyła na Zalewie Zegrzyńskim wiele osób, które pływały tam łódkami i kajakami. Część łodzi wywróciła się
• Na Centralnej Magistrali Kolejowej przez kilka godzin nie było zasilania; pociągi kierowano na inne trasy

27.06.2016 | aktual.: 27.06.2016 09:04

W ciągu dwóch ostatnich dni straż pożarna interweniowała 4885 razy, usuwając skutki gwałtownych burz i nawałnic, które przetoczyły się przez Polskę.

Jak powiedział rzecznik komendanta straży pożarnej Paweł Frątczak, burzom towarzyszyły silne podmuchy wiatru, dochodzące do 100 kilometrów na godzinę. Najwięcej działań strażacy odnotowali na Mazowszu, Śląsku i na Kujawach i Pomorzu. W wyniku nawałnic zginęły 3 osoby, a 16 innych - w tym 4 strażaków - zostało rannych.

W Łankiejmach w powiecie kętrzyńskim na jadący szynobus relacji Ełk-Olsztyn spadł duży konar drzewa, który wybił trzy szyby. W wypadku ucierpiało trzech pasażerów; dwóch z nich odwieziono do szpitala, jednej osobie udzielono pomocy medycznej na miejscu. Podróżni pojechali w dalszą drogę pociągiem zastępczym, trasa jest przejezdna.

Według straży pożarnej w województwie łódzkim w miejscowości Dłużniewice (pow. opoczyński) na jadący samochód spadł konar drzewa. Kierowca auta został ranny. Mężczyzna zostawił pojazd na poboczu, wrócił do domu, który znajdował się niedaleko zdarzenia i poprosił o pomoc. Aby dotrzeć do niego, strażacy musieli usuwać leżące na drodze drzewa. Ze względu na zablokowaną trasę do rannego wezwano pogotowie lotnicze.

Po przejściu nawałnicy na styku województw świętokrzyskiego, mazowieckiego i łódzkiego doszło do wstrzymania zasilania Centralnej Magistrali Kolejowej na odcinku ok. 60 km między Opocznem a Włoszczową, na której znajdowało się pięć elektrycznych pociągów dalekobieżnych - poinformował rzecznik Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec.

Inne pociągi zostały skierowane na trasę równoległą, natomiast składy, które stanęły na CMK, odciągnięto z pomocą pociągów spalinowych - dodał. Zasilanie przywrócono o godz. 20.10 i pociągi elektryczne wróciły na magistralę.

Burze w rejonie Warszawy około godziny 16 na około pół godziny wstrzymały starty i lądowania na lotnisku Okęcie. Opóźnienia w ruchu lotniczym sięgały kilkunastu minut m.in. z powodu konieczności przekierowania samolotów tak, by omijały front burzowy.

Rzecznik portu lotniczego im. Fryderyka Chopina, Przemysław Przybylski poinformował, że w czasie nawałnicy doszło do zalania starej części terminalu. Pasażerowie odprawiani byli w nowej części terminala w strefach A i B.

W woj. warmińsko-mazurskim straż pożarna odnotowała ponad 100 interwencji przy usuwaniu przewróconych i połamanych drzew. Silny wiatr uszkodził też dachy kilku budynków w tym regionie. Strażacy wypompowywali wodę z 30 podtopionych przez ulewę piwnic, głównie w okolicach Iławy, Nidzicy i Działdowa. Z powodu awarii wyłączone zostały 34 stacje transformatorowe.

Na terenie woj. lubelskiego strażacy odnotowali 58 zdarzeń w związku z burzami; w dziewięciu przypadkach były to uszkodzone dachy, w 49 - połamane drzewa i konary - podał rzecznik lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP Tomasz Stachyra. Najwięcej interwencji było w powiecie kraśnickim. Przewrócone drzewa na drogach utrudniały często przejazd, m.in. przez ponad godzinę zablokowana była droga krajowa nr 12 w miejscowości Anusin, na odcinku między Piaskami a Chełmem.

Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, największe szkody odnotowano w województwie łódzkim w powiatach opoczyńskim i piotrkowskim, mniejsze – w powiatach rawskim i tomaszowskim.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)