PolskaBurza wokół pigułek antykoncepcyjnych

Burza wokół pigułek antykoncepcyjnych

Aptekarz jest zobowiązany do wydania pacjentowi zleconego przez lekarza leku - powiedział dyrektor departamentu nadzoru w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym Zbigniew Niewójt. Jest to reakcja na apel wicemarszałka województwa mazowieckiego, który wezwał apteki do bojkotu leku antykoncepcyjnego Postinor Duo.

Zdaniem wicemarszałek Wojciecha Wierzejskiego, aptekarze mogą odmówić pacjentkom zarejestrowanego środka, bo - jak twierdzi Wierzejski - zagraża on życiu.

Wicemarszałek zwrócił się też w czwartek z pismem do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego o rozpatrzenie przez Inspekcję Farmaceutyczną, czy Postinor może być dopuszczony do legalnej sprzedaży w Polsce.

Co wolno aptece

"Jeśli w danym momencie w aptece nie ma tego leku, aptekarz jest zobowiązany umówić się z pacjentem na odebranie leku w umówionym terminie lub wskazać inną aptekę, która może zrealizować zlecenie lekarskie" - stwierdził Zbigniew Niewójt z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

"Inspekcja może wycofać ze sprzedaży lek wtedy, gdy nie spełnia on wymogów jakościowych" - powiedział Niewójt. Dodał, że jak na razie, Inspekcja nie otrzymała niepokojących sygnałów na temat Postinoru.

Leki w Polsce są rejestrowane przez ministra zdrowia na wniosek prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Zanim zapadnie decyzja o rejestracji jakiegoś preparatu, sprawdzany jest on przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa dla pacjenta oraz skuteczności.

Postinor jest preparatem hormonalnym zaliczanym do tzw. "awaryjnych" rodzajów antykoncepcji. Z tego powodu preparat jest też nazywany pigułką "dzień po".

Kiedy zaczyna się ciąża

Według eksperta Ligi Polskich Rodzin prof. dr hab. med. Bogdana Chazana, "Postinor powoduje śmierć zarodka w jego początkowej fazie, inaczej mówiąc powoduje śmierć dziecka".

Według dr Józefa Meszarosa, farmakologa z Akademii Medycznej w Warszawie, "medycznie pojęcie przerywania ciąży to usunięcie zagnieżdżonego zarodka". "Progestageny (hormony, z których składa się postinor) nie przerywają więc ciąży, ale hamują zagnieżdżenie się zarodka" - powiedział Meszaros.

Dodał, że w opinii niektórych osób ciąża zaczyna się już od połączenia się plemnika z jajem; jest to jednak kwestia światopoglądowa i religijna.

Oburzona listami Wierzejskiego jest Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Jej liderka Wanda Nowicka podkreśliła w piśmie do marszałka województwa mazowieckiego, że Wierzejski zawarł w liście "niezgodne z prawdą i tendencyjne informacje, opierając się na osobistych przekonaniach oraz propagując jednoznacznie partyjne stanowisko Ligi Polskich Rodzin (której jest członkiem)". Nowicka uważa, że pisząc listy na papierze firmowym urzędu, nadużył swojego stanowiska i domaga się wyciągnięcia wobec niego konsekwencji. PAP nie udało się skontaktować z sejmikiem do czasu nadania tej depeszy.

Federacja przypomniała, że antykoncepcja po stosunku jest metodą zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia.

Postinor jest zarejestrowany w Polsce od 1981 roku, ponowną rejestrację przeszedł w kwietniu 2000 roku. (uk)

Zobacz także: Poroniony pomysł

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)